| boNNeR a întrebat:

Am o casa la tara si vecinul are animale in curte, iar intrebarea mea este daca sunt obligat sa imi fac gard la casa sau nu. Adica el poate sa ma oblige pe mine sa imi fac un gard ca animalele lui sa nu intre la mine pe proprietate sau el trebuie sa isi puna la punct gardul lui?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu esti obligat sa-ti faci gard, daca nu vrei.
In schimb el este obligat sa aiba grija de animalele lui si este raspunzator de ele si pentru pagubele pe care le-ar cauza, conform Codului civil, citez:
"ART.1.375.Răspunderea pentru prejudiciile cauzate de animale
  Proprietarul unui animal sau cel care se serveşte de el răspunde, independent de orice culpă, de prejudiciul cauzat de animal, chiar dacă acesta a scăpat de sub paza sa."

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Din cate stiu, gard exista, indiferent daca ai animale sau nu.Pentru delimitarea terenului fiecaruia.Asa ca nu vad rostul intrebarii.

| liviu890 a răspuns:

Animalele lui nu au ce sa caute la tine in curte! El trebuie sa le pazeasca sa nu intre la tine, nu tu trebuie sa ai grija de ele! Eu zic ca el e obligat sa isi puna gardul la punct.

| Liwyu a răspuns:

Din moment ce nu sunt animalele dumneavoastra este normal sa nu va preocupe.