| mmariusnike a întrebat:

care este invatamantul obligatoriu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent, in Romania, invatamantul obligatoriu este de 11 clase, in acesta intra si clasa pregatitoare, conform L.1/2011, a educatiei nationale, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 16.(1) Învăţământul general obligatoriu este de 11 clase şi cuprinde învăţământul primar, învăţământul gimnazial şi primii 2 ani ai învăţământului secundar superior. Învăţământul liceal devine obligatoriu până cel mai târziu în anul 2020."

1 răspuns:
| danutzu96 a răspuns:

In Romania obligatoriu 10 clase.