| nukemdfkz a întrebat:

Salut TPU, cât durează eliberarea unui duplicat al certificatului de naștere? Am nevoie urgent, l-am pierdut originalul! Există vreun proces să accelerez procesul de eliberare?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de situatie - localitate, perioada si relatii.
Am obtinut duplicatul certificatului de nastere al fiului intr-o ora, este drept ca intr-un oras mic si cunoscand functionarii.
Cat o sa dureze in cazul tau afli de la Starea civila a primariei unde a fost inregistrata nasterea si tot acolo afli daca poti accelera eliberarea.

| dannyel86 a răspuns:

Depinde de regimul eliberarii actelor de stare civila din zona ta.
Se poate elibera in regim de urgenta in 24 de ore, sau chiar in termen de 2 zile (contracost, evident). Termenele difera de la o institutie la alta.
Intereseaza-te despre asta la serviciul public comunitar local de evidență a persoanelor sau, după caz, la primăria unității administrativ-teritoriale care are în păstrare registrul de stare civila sau de la domiciliul ori reședința solicitantului.

| RxTx a răspuns:

Ciubucul accelereaza in orasele micute
In general dureaza 10 zile

| RxTx a răspuns (pentru RxTx):

La mine a durat 10 zile