| VioricaHot a întrebat:

De ce acte am nevoie pentru eliberarea certificatului de nastere pentru copilul nou nascut?

1 răspuns:
| Iote a răspuns:

• certificatul medical constatator al naşterii, întocmit pe formular tip care trebuie să poarte număr de înregistrare, dată certă, sigiliul/ştampila unităţii sanitare, semnătura şi parafa medicului;
• certificatul de căsătorie (original şi fotocopie);
• actele de identitate ale părinţilor (original şi fotocopie);
• actul de identitate al declarantului (original şi fotocopie), după caz.
http://www.starecivila1.ro/inregistrare-nastere/