| AdiMihai25 a întrebat:

Ce acte necesita pentru schimbarea buletinului (Daca expiră)?
Necesita sa fie persoana care e in acte pe locuinta?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de certificatul de nastere (original si copie), actuala CI, certificat de casatorie (original si copie), daca esti casatorit.
De asemenea trebuie sa fie prezent si proprietarul locuintei, cu originalul si copia actului de proprietate si cartea de identitate.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Da, trebuie sa fie prezent titularul actului de propietate a locuintei, chiar daca vechiul domiciliu al tau este acelasi cu cel din noul act. Chiar daca este fiul (fiica) proprietarului.
De asemenea actul de proprietate trebuie sa fie in original, nici copia legalizata nu este valabila.
ACTE:
1. Cererea pentru eliberarea actului de identitate - se ia de la ghiseu, internet. Se semneaza in fata persoanei de la ghiseu.
2. Actul de identitate anterior și cartea de alegător (dacă este cazul)
3. Certificatele de naștere și de căsătorie, dacă este cazul (original și copie).
4. Hotărârea de divorț definitivă și irevocabilă, dacă este cazul (original și copie).
5. Certificatul de divorț, dacă este cazul (original și copie).
6. Certificatul deces al soțului / soției decedat, dacă este cazul (original și copie).
7. Certificatele de naștere ale copiilor sub 14 ani, dacă este cazul (original și copie).
8. Documentele cu care se face dovada adresei de domiciliu (original și copie). Dacă solicitantul noi cărți de identitate nu este proprietarul imobilului, este nevoie de declarația scrisă a găzduitorului dată la ghișeu sau de procură de la acesta.
9. Chitanța reprezentând contravaloarea taxei cărții de identitate ce poate fi plătită la ghișeu.