| MadalinLostRoad a întrebat:

Ce inaltime trebuie sa am pentru a intra intr-o scoala militara?

Răspuns Câştigător
| CannbalCorpse a răspuns:

Pentru a participa la concursul de admitere în această instituţie de învăţământ, candidaţii trebuie să îndeplinească, cumulativ, următoarele condiţii:

să aibă cetăţenie română şi domiciliul în România
să cunoască limba română scris şi vorbit
să aibă capacitate deplină de exerciţiu
să fie declaraţi "apt" din punct de vedere medical, fizic şi psihic; verificările privind starea de sănătate medicală, fizică și psihică sunt efectuate de structurile de specialitate ale M.A.I.
să aibă vârsta de minimum 18 ani împliniți sau să îi împlinească în cursul anului în care participă la concurs
să fie absolvenţi de liceu, cu diplomă de bacalaureat;
să aibă un comportament corespunzător cerinţelor de conduită admise şi practicate în societate
să nu aibă antecedente penale sau să nu fie în curs de urmărire penală ori de judecată pentru săvârşirea de infracţiuni, cu excepția situației în care a intervenit reabilitarea
să nu fi fost destituite dintr-o funcție publică în ultimii 7 ani
nu au desfășurat activități de poliție politică, astfel cum sunt definite prin lege
să aibă vârsta de până la 27 de ani în anul participării la concurs
să fi obţinut la purtare, în perioada studiilor liceale, media generală de minimum 8, 00 (opt)
să nu fi fost exmatriculaţi pentru abateri disciplinare dintr-o instituţie de învăţământ
să aibă înălţimea de minimum 1, 70 m bărbaţii şi 1, 65 m femeile.

Scrie ca peste 170m! happy Dar depinde si la ce scoala militara vrei sa intri, depinde la unele poti avea 160m etc.
Sper ca te.am ajutat o seara buna

7 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Peste 1,70m.

| dracu14 a răspuns:

1,65 daca esti baiat si 1, 60 daca esti fata, chiar saptamana trecuta au venit cei de la armata si neau spus la scoala

| RoboțelulAndroidDinTelefon a răspuns:

Minim 1,7 m.

| 5IrOK a răspuns:

înălţimea de minimum 1, 65 m bărbaţii şi 1, 60 m femeile

| noneeeee a răspuns:

1.75 daca esti baiat

| MadalinLostRoad explică:

Multumesc mult!

| isaisai a răspuns:

1m 75 cam asta este inaltimea