| PicuMotanu a întrebat:

Ce parere aveti de alegerile europarlamentare de anul asta din Mai? Mergeti la vot? Daca da, cu cine votati?
Eu unul nu vad nici un partid onest, toti ne iau cu fel de fel lozinci dar nici unul nu vrea sa vada problemele reale ale tarii(lipsa de locuri de munca, de case sau vid legislativ, etc). Parca ne iau de prosti, ne duc cu zaharelu. Pur si simplu nu ai ce sa alegi PSD- partid de hoti tupeisti care au creat inflatie in economie.
PNL/PDL - sunt aceeasi cloaca si au taiat salariile si pensiile in criza din 2008(Fereasca Dumnezeu sa ajunga iar la conducere/putere ca am pus-o totii!).
USR - sunt partid de nemti evrei deci nu mai are rost orice comentariu.
PMP - partid de tigani.
UDMR- partid de maghiari.
Concluzia este ca nici un partid nu ne reprezinta in nici un fel. Voi ce alegeti? Eu unul nu votez pentru ca nu mi-a oferit nimeni nici un fel de drepturi! Pur si simplu vor sa fie bugetari de lux pe spatele la prosti.

33 răspunsuri:
| crysty1222 a răspuns:

Ai dreptate ca nu prea ai cu cine sa votezi, dar eu o sa votez cu USR PLUS din cauza ca m-am saturat sa tot vad PSD si PNL-PDL la putere (sa nu uitam ca PSD si PNL au format o alianta acum cativa ani si s-au numit USL) deci e acelasi bors ca sa zic asa. Deci singurii care au mai ramas sunt baietii din USR PLUS, nu ca i-as simpatiza, dar ii prefer pe ei in locul hotilor din PSD si PNL, mai rau de atat nu stiu ce s-ar putea intampla. Plus ca USR are sanse de castig dupa PSD si PNL.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă mai întrebai acum vreo lună ziceam că nu.
acum 100% da.
cu psd.

apropo, tu ai partide pe care nu le votezi exclusiv din motive xenofobe? (care nici nu-s reale wtf)

| Demidol a răspuns:

"PNL/PDL - sunt aceeasi cloaca si au taiat salariile si pensiile in criza din 2008(Fereasca Dumnezeu sa ajunga iar la conducere/putere ca am pus-o toti!)"
In concluzie, de aia ai votat cu PSD. Iar acum, "PSD- partid de hoti tupeisti care au creat inflatie in economie". Ca in rest, aiurezi si mai rau.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine e meamț și cine e evreu în usr plus?

Din cauza atitudinii de cacao de genul"Eu unu nu votez pentru ca nu mi-a oferit nimeni nici un fel de drepturi" E tara în halul in care e.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Te a convins tiganeala de azi de la Craiova?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Absolut

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Demidol):

Dacă PDL nu tăia salarii nu mai ieșea România din criza în doar 1 an.

| simpluone a răspuns:

Cred cu tarie ca trebuie sa mergem la vot. Nu vreau sa fim reprezentati de tampiti care au castigat prin LIPSA de prezenta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

E, dacă mă gândesc mai bine, nici Ceaușescu n-a făcut rău că a înfometat poporul...doar s-au plătit datoriile, nu?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Are rost comparația între o măsură de austeritate temporara apura bugetarilor cu ce a făcut Ceaușescu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

M-am raportat la modul în care ai pus problema.
și asupra pensionarilor, nu doar bugetarilor, care oricum mureau de foame și cu pensia întreagă s-au luat măsurile astea. a, și n-au fost astea singurele măsuri, și asta-i o problemă...
dacă nu poți realiza ce a însemnat perioada aia pentru o mare parte a bugetarilor e ușor să zici că a salvat țara de la criza.
nici nu vreau să mă gândesc cum au trăit cei care aveau credite la bănci. mai ales în chf.
https://www.cinemagia.ro/filme/doar-cu-buletinul-la-paris-595921/
dacă ai vreodată curiozitatea.

| Thecurious a răspuns:

Neprezentarea la vot este "boala democratiei". Pe vremuri, vrezenta la vot era obligatorie.
Iti recomand sa mai meditezi la la luarea unei decizii.

| minrest a răspuns (pentru suntserios):

Ai mare dreptate, vreau sa mai adaug ca am iesit mai bine din criza decat multe alte state europene, datorita acestei masuri. Si mie mi s-a aplicat masura asta atunci, a fost o treaba foarte buna. Iar pensiile nu au fost reduse.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Pensionarii nu au suferit pentru ca pensiile nu au fost taiate. Nu a permis CCR care a declarat neconstitutional acest lucru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Măsura de austeritate nu înseamnă doar tăiere.
austeritate e si masura prin care toate veniturile au fost inghetate unde nu s-a taiat, si ca au marit tva ca sa acopere faptul ca n-au taiat

si ideea e ca in 2010-2012 chiar s-a murit de foame, la propriu, in multe categorii sociale

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Când îmbrățișezi doar masuri populiste e greu sa gândești la rece ce e bine și ce nu pentru o economie. Nu a fost România singura tara care a adoptat astfel de masuri după problemele economice din 2008.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

In nicio tara nu s-a murit de foame.
pune accentul pe asta:
murit de foame.

si pe valul de sinucideri.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate nu știi ce s-a întâmplat în SUA după criza...
Irlanda a avut o rata a șomajului cea mai mare din ultimii zeci de ani. În Spania crescuse rata șomajului cu vreo 4 procente doar într un an. Sa mai zicem de Grecia?
Pana și Germania a simțit astfel de scăderi economice și creșteri ale rate șomajului. Ca în tarile astea oamenii aveau și își permiteau o educație financiara care i-a ajutat sa treacă peste e alta discuție.

Dar astea sunt detalii ca asa a mers economia Europei și am ieșit repede din criza e mai interesant sa ne plângem și sa dramatizam cum vedem la A3.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

E foarte amuzant cum orice persoană care nu are aceeași părere cu tine automat e manipulat de a3 rolling on the floor

si mai e amuzant ca faci referiri la lucruri pe care eu nu le-am spus... unde am zis eu ca n-a fost criza in ue de ma trimiti sa studiez fiecare caz in parte?laughing
am zis ca intr-o tara ca ro niciun om sanatos la cap nu ia masuri de austeritate care duc o mare parte a populatiei la murit de foame.

e alta discutie fix faptul ca aia au putut sa traiasca decent chiar si pe timp de criza?laughing fix asta e alta discutie?

alta discutie e faptul ca si acolo s-au luat masuri si s-a simtit criza, nu ca aia au dus-o binisor chiar si asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Thecurious):

Ești sigur ca boala democrației e faptul că un lucru, oricare ar fi el, nu e obligatoriu? laughing

| Thecurious a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai inteles.
"Boala democratiei " e neprezenta masiva la vot.
Inteleg la ce te-ai referit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Thecurious):

Mi se pare un lucru democratic să nu mergi la vot dacă nu vrei.
poate nu cel mai ok din unele puncte de vedere, dar perfect democratic, nu o boală.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi tu, nu oricine nu e de accord cu mine zic ca e manipulat de A3. Zic doar poveștilor care au aceeași tenta. 10 cazuri de condamnări ale nevinovatilor. Antena3 dezbate de ani de zile asta și face praf justiția în media, pentru câteva cazuri, de ce, pentru ca le convin acele câteva cazuri, ca și ei au persoane apropiate cu probleme adevărate dar se pot agata. O mai ții minte pe aia când Dragnea își cere iertare miilor de infractori ca nu se vota codul penal când în realitate erau vreo 70? Fix asa ai dramatizat și tu acum. Ca a murit tara de foame. De aia te am comparat cu A3.

Cât despre criza în UE, ti am descris ce s-a întâmplat în lume, unde multe tari au luat astfel de masuri, nu doar un guvern romanesc a cărui culoare politica nu place.

| Thecurious a răspuns (pentru anonim_4396):

"Boala" poate fi tratat prin educatie, nu prin obligativitatea votului.
Consider ca e fel de neajuns asumat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Eu nu vorbesc doar despre condamnari ale nevinovatilor, vorbesc de drepturile omului, care in tara asta sunt prafff, 0. laughing să-mi aduc aminte ce au zis Prună și cu Tarcea despre ele?laughing)
stii ca Rusia in 24 de ani de cedo, la 120 milioane populatie si infinit mai multi judecatori are 2500 de condamnari si România in 28 de ani la 20 mil are 1500? realizezi ce inseamnă asta?laughing
sunt de acord că A3 a prezentat de-a lungul vremii o grămadă de victime false, dar de aici pana la a-mi spune ca lucrurile sunt ok...

Și n-am dramatizat deloooc, ca n-au murit de foame vreo mie de oameni, ci cateva milioane bunelaughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

M-am exprimat prost cu judecătorii, să nu zici că manipulez, nu doar legate de judecători sunt deciziile cedo.

| Thecurious a răspuns (pentru anonim_4396):

Din cate imi amintesc, Romania a adoptat cele drastice masuri de austeritate din Uniunea Europeana.
E adevarat? Nu mai stiu sursa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Thecurious):

Nu e adevărat, dar cred că s-au simțit cel mai mult in nivelul de trai.

| Thecurious a răspuns (pentru anonim_4396):

Tragedii de care nu vreau sa imi amintesc.

| Plato a răspuns:

Tocmai asta vrea PSD-ul, sa nu mearga lumea la vot. Aici duce dezinformarea si propaganda ciumei rosii.
Da, merg la vot, pentru USR+plus.