| uzi123 a întrebat:

Salut TPU. Ce se intampla daca port un tricou despre legionari respectiv Zelea Codreanu? Intreb acest lucru pentru ca pe strada vad multi tineri care poarta de exemplu tricouri cu Che Guevara care era un comunist si nu patesc nimic

Răspuns Câştigător
| LordCristobal a răspuns:

Daca porti tricouri cu legionari risti sa fi amendat si in cel mai rau caz sa faci inchisoare.
Nu ai voie sa afisezi in public simboluri si insemne comuniste si fasciste.
Nu este ilegal sa porti un tricou cu Che Guevara deoarece revolutionarul argentinian nu a facut rau tarii noastre si la nivel mondial are un grad de populariate.Sincer nu inteleg nici eu de ce asa multi oameni il adora cand de fapt impreuna cu Fidel Castro au aruncat Cuba in saracie.
In schimb daca afisezi simboluri comuniste cu Lenin, Stalin sau URSS si aici risti sa fii amendat.
Dar acum depinde si de norocul tau ca daca sa zicem ca porti un tricou cu Zelea Codreanu si te vede un politist care nu prea a citit istorie la viata lui atunci ai scapat basma curata.Si daca nu te reclama nimeni nu patesti nimic.
Oricum din cauza ca lumea nu prea citeste cred peste 50 la suta din populatia tarii nu stiu cine a fost Zelea Codreanu.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG nr.31/2002, privind interzicerea organizaţiilor, simbolurilor şi faptelor cu caracter fascist, legionar, rasist sau xenofob şi a promovării cultului persoanelor vinovate de săvârşirea unor infracţiuni de genocid contra umanităţii şi de crime de război, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 5
Fapta persoanei de a promova, în public, cultul persoanelor vinovate de săvârşirea unor infracţiuni de genocid contra umanităţii şi de crime de război, precum şi fapta de a promova, în public, idei, concepţii sau doctrine fasciste, legionare, rasiste sau xenofobe, în sensul art. 2 lit. a), se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani şi interzicerea unor drepturi."
Purtarea unui tricou cu figura lui Che Guevara nu se pedepseste. nefiind interzisa legal.

| uzi123 explică (pentru Ioandelasal):

Din câte știu comunismul este interzis în România la fel ca fascismul. De ce nu sunt legile la fel pentru ambele ideologii?

| Ioandelasal a răspuns (pentru uzi123):

Nu stii bine, ideologia comunista nu este interzisa in Romania.
De ce nu este lege ar trebui intrebati guvernantii si parlamentarii.