| SounndTPU a întrebat:

cine stie la cati ani pot intra in tara singur, eu stau in franta de 2 ani si in vara asta vreau sa plec mai repede in tara pentru ca parintii mei lucreaza pana in august, decat sa pierd o luna de vara stand in franta prefer sa merg in Romania, am 15 ani si toate actele inregula, dar nu stiu daca pot intra in tara singur, ceva solutii?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Orice cetatean roman, indiferent de varsta - major sau minor - are dreptul sa intre in Romania neinsotit, tot ce trebuie sa faca este sa dovedeasca faptul ca este cetatean roman si aceasta se face cu CI sau pasaportul roman.
Problema o sa fie la iesirea din Romania, daca vei vrea sa te reintorci in Franta. Daca nu esti insotit de ambii parinti nu poti iesi din Romania fara o declaratie notariala si un insotitor major. Daca esti insotit de un parinte declaratia trebuie data de celalalt parinte.

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Minor fiind, nu poti circula prin Europa asa cum iti doresti tu, indiferent de motivatia ta. Cu o procura speciala, parintii insa te pot urca intr-un avion.

| Anca2999 a răspuns:

Pentru a intra in tara singur si a merge singur, trebuie sa te preia cineva de la aeroport si sa-ti faca ai tai procura. happy

| SounndTPU explică (pentru Anca2999):

Si daca merg cu masina? laughing

| Anca2999 a răspuns (pentru SounndTPU):

Oricum ai merge..la granita trebuie sa te controleze cineva de acte laughing iar daca esti singur si minor. te cam intoarce inapoi.