| anonim_4396 a întrebat:

Daca am permis de conducere categoria B, si vreau sa-mi iau permis pentru categoria A, ce trebuie sa fac? Mai dau o data sala/examenul? Sau doar examenul? Sau doar sala? Imi poate spune si mie cineva va rog? Multumesc

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| ITvladutu a răspuns (pentru Noexam):

Pai b este de masina, A este de motocicleta. Este o diferenta. Eu stiu ca trebuie sa mai dau ceva, dar nu sunt sigur ce.

Răspuns utilizator avertizat
| ITvladutu a răspuns (pentru Noexam):

Si eu stiam asta, dar am nevoie de cineva care este la curent. Ca am auzit ca din 2012 s-a schimbat, si trebuie sa dai ceva si pentru A. Oricum, mersi.

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Noexam):

Stii foarte rau. Niciodata A nu afost echivalat de B.
Vrei permis categoria A faci scoala de soferi de la 0, dai examenele ca si cum nu ai avea nicio categorie.

Din 2013 au aparut alte subcategorii. Asa ca A se imparte in

CATEGORIA AM - asta e echivalat de B
Mopede.

CATEGORIA A1
Motociclete cu cilindree maximă de 125 cm3, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0, 1 kW/kg. Tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW.

CATEGORIA A2
Motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0, 2 kW/kg și care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale.

CATEGORIA A
motociclete cu sau fără ataş şi tricicluri cu motor cu puterea de peste 15 kW.

Categoria A o poti lua daca ai minim 24 ani impliniti (asta in caz ca nu ai deja experienta de 2 ani cu A2)

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru orice categorie trebuie sa faci scoala de conducere si apoi sa sustii testele teoretic si practic, asa ca si pentru categoria A este la fel, indiferent ce categorie ai avea inainte.

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Noexam):

Fiecare categorie e separata una de alta. Nu trebuie sa le faci in nicio ordine