| Feitan a întrebat:

daca nu am platit o amenda (amenda de pot ) si nu o platesc la timp, o sa continue sa se dubleze la nesfarsit sau se dubleaza doar odata?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce inseamna "amenda de pot", cumva amenda pentru neplata taxei de trecere?
Daca este asa amenda nu creste, ramane aceeasi, dar la amenda se pot adauga cheltuielile de executare silita, daca nu o platesti in termen de 30 de zile. O puteai plati la jumatate din minim, daca o plateai in 15 zile.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai, se dubleaza, ca se adauga penalitati.
Dar in 6 luni, datoria ta va fi vanduta la recuperatorii de datorii si daca nici atunci nu se recupereaza datoria, se ajunge la tribunal unde poti fii executat silit, lunadu-ti-se banii din contul bancar.
In orice caz, cu o amenda la activ, nu mai poti lua nici un fel de credit pe viitor, nici daca vrei sa-ti cumperi un telefon sau sa-ti faci vreun abonament la ceva.

| mgtow a răspuns:

O sa urce pana iti pune perchezitie pe cont si iti vei blestema zilele

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu se dublează niciodată, penalitățile nu sunt atât de mari. În schimb vei avea alte probleme

| Feitan explică (pentru Ioandelasal):

Amenda de pod, am scris gresit

| Feitan explică (pentru Ioandelasal):

Am trecut fara sa platesc taxa de pod.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Feitan):

Asa am crezut si eu, astfel ca la aceasta ti-am raspuns.