| CentyLox a întrebat:

Am o intrebare care cred ca nu a fost atat de des intalnita... daca eu am fost cuprins de covid dar am timp doua saptamani sa platesc amenda, cum fac sa o platesc inainte sa se dubleze? Sau o sa mi se prelungeasca timpul de plata?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se prelungeste termenul de plata, este strict de 15 zile (incluzand si zilele de weekend).
poti da cuiva amenda si banii sa-ti plateasca imediat.
Banuiesc ca in perioada asta trece cineva pe la tine sa-ti aduca de mancare, nu?

| CentyLox explică (pentru Violleta2022):

E prima data cand primesc asa ceva si, credeam ca eu personal trebuie sa ma duc. Mersi frumos : )

| Violleta2022 a răspuns (pentru CentyLox):

Nu-i musai, poti trimite un vecin, prieten sau parinte. Sa ai grija sa ca cel care-ti plateste amenda sa stie detaliile tale personale si sa plateasca in numele tau.
Pastreaza chitanta chiar si 5 ani de zile, ca se mai intampla glitch-uri in computerul lor si revin dupa 2 ani, sa-ti spuna ca nu ai platit-o (intamplarea unchiului meu, noroc ca avea chitanta in original).

| CentyLox explică (pentru Violleta2022):

La cum este sistemul din RO cred si eu? mersi de sfat

| CentyLox explică (pentru CentyLox):

Erau niste emoji semnele alea de intrebare btw dar nu merg aparent

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iarta-ma ca-ti spun, dar trimite acum pe cineva, sa plateasca cat de curand posibil, ca-i posibil si ei sa uite, sau sa lase in ultima zi, cand deja este expirata.
Tu, ai mare grija de tine si ...insanatosire grabnica!

| Mogiojojo a răspuns (pentru Violleta2022):

Pai dacă uită și ei de amendă de ce naiba sa o mai plătească?