| TrCatalin a întrebat:

Salutare, am primit o amenda acum 2 luni pentru ca ascultam muzica prea tare in masina intr-un spatiu public(bineinteles ca am m-am "certat" putin cu ei pentru ca muzica nu era la un nivel ridicat si nici nu erau locuinte foarte aproape ca sa se auda pana acolo ) era ora 23, amenda este de la jandarmerie si este dupa articolul 61.Bineinteles ca nu am platit-o si nici contestat-o... (nu am avut timp, a trebuit sa plec din tara pentru o luna de zile si nici nu am vrut sincer sa fiu ). Dupa o luna cand m-am intors acasa mi-a venit un plic prin care mi-au amintit ca nu am platit amenda, din nou nu am platit-o de data asta din prostie iar azi mi-a sosit alt plic dar suma era dublata, de ce s-a dublat suma? (stiu de amenzile de circulatie ca se dubleaza, dar asta nu stiam), daca nu platesc, se mai dubleaza? si daca vreau sa o contest, ce am nevoie?
P.S: legat de platit, am vrut sa o platesc si mi s-a facut un scandal monstru asa ca am decis sa nu o mai platesc (nu-i o suma foarte mare) si de mentionat ar mai fi ca pe procesul verbal nu exista martori. Va multumesc frumos

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca ai fost sanctionat "dupa art.61" ci in conformitate cu prevederile L.61/1991, rep. in 2014.
Amenda nu se dubleaza daca n-ai platit-o la timp, eventual se pot adauga cheltuielile de executare silita, de cca 10-20 lei. Poti s-o platesti si acum, la posta, CEC Bank sau trezorerie, ar trebui sa scrie pe procesul verbal de contraventie.
Nu mai poti contesta acum procesul verbal de contraventie, trebuia s-o faci in termenul de 15 zile, prevazut de aceeasi lege, citez:
"ART. 6. Împotriva procesului-verbal de constatare a contravenţiilor prin care s-a aplicat sancţiunea amenzii se poate face plângere în termen de 15 zile de la comunicarea acestuia."

| TrCatalin explică:

Am uitat sa spun ca jandarmeria ar fi fost contactata de cineva din zona dar nu s-a comunicat numele, masina sau "scandalagiul" doar zona, si nu am avut drept de apel