| MyName28 a întrebat:

Salut,am 17 ani și în luna Iulie a anului acesta am amenințat o persoană -Barbat 30 de ani(punandu-i cuțitul la gât)m-am abținut din a face ceva,iar tot în ziua aia l-am bătut (față vânătă toată),el în urma acestor întâmplări a facut o plângere la secție și nu știu dacă și-a scos certificat medico-legal,eu la declarații am recunoscut tot ce am făcut,dar după persoana respectiva mi-a spus că a retras plângerea, ideea este că acum 2 zile, după aproape 3 luni i-a venit o citație acasă unui amic in care scrie că el este trecut ca și martor și că dacă are nevoie de avocat o sa i se ofere unul,eu mai am fapte de-a lungul timpului,amenzi,bătăi destule de multe,întrebarea mea este ce urmează să se întâmple? Pentru că din moment ce amicul meu este chemat ca și martor probabil e un proces în desfășurare și vreau să știu dacă pot primi pușcărie pentru
tentativa de omor, sau doar amenda. Iar dacă este să fiu arestat cat as fi ținut?(Menționez că persoana de care m-am luat a racolat minore).

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ar fi un proces in desfasurare, in care sa fii trimis in judecata ca inculpat, ai fi primul care sa stii, deoarece inainte de a fi trimis in judecata ai fi fost chemat sa ti se prezinte rechizitoriul.
In rest, daca chiar vei fi trimis in judecata, n-avem de unde sti ce incadrare juridica si apoi ce pedeapsa vei primi.
In orice caz, pentru tentativa de omor, nu exista pedeapsa cu amenda.
De altfel, minor fiind, nu se poate lua impotriva ta decat o masura educativa, aceasta poate fi neprivativa de libertate sau privativa de libertate, conform Codului penal, citez:
"ART.113.Limitele răspunderii penale
(1) Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal.
(2) Minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ.
(3) Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii.
  ART.114.Consecinţele răspunderii penale
  (1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
  a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o  măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
  b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.
  ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică.
2. Măsurile educative privative de libertate sunt:
a) internarea într-un centru educativ;
b) internarea într-un centru de detenţie.
  (2) Alegerea măsurii educative care urmează să fie luată faţă de minor se face, în condiţiile art. 114, potrivit criteriilor prevăzute în art. 74."

| darrio2007 a răspuns:

Pari foarte mandru de faptele de care spui. Daca amicului i-a venit citatie ca martor, tie nu ti-a venit nimic?
Inseamna ca amicul era cu tine.
Ăla de 30 de ani dormea cand ai facut fapta?
Si cum drk de esti liber?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Tu ai auzit de capacitatea omului de gandire? Inseamna felul cum vorbeste si se comporta in viata de zi cu zi.
In Romana iti merge dar in strainatate naiba stie ce ti s-ar putea intampla. Am auzit ca in Italia romanii care fac asta sunt impuscati atat femeiile cat si barbatii.

| MrAM a răspuns:

Eu unul iti recomand sa te linistesti dupa cum te-au mai sfatuit si altii. Si iti spun asta din propria-mi experienta. Daca ai noroc si scapi din treaba asta te sfatuiesc sa renunti la anturajul asta. Sa te duci frumos la scoala sau la munca. Sa iti vezi de treaba ta si sa-ti faci un rost in viata asa cum le-ar face placere si parintilor tai. Sa nu mai pierzi vremea aiurea cu toti dubiosii pe care-i crezi "prieteni". Si sa faci si tu ceva bun pentru societatea in care traiesti. Daca nu sunt si alte alternative, cum ar fi:
- ajungi pe la puscarie si cine stie cand mai iesi de acolo.
- ajungi mort prin anumite circumstante.
- ajungi sa abuzezi de anumite substante, talharii si altele.
Ajungi sa-ti perzi prieteni, famile si alte lucruri de valoare.

| Vip3r13 a răspuns:

Iti recomand sa iei alta cale în viata, deoarece ai 17 ani și o viata întreaga înainte! Dacă persoana respectiva a racolat minore, poti face o sesizare la politie în nici un caz nu faci tu dreptate cu cuțitul deoarece poți intra la închisoare și nu merita, sunt lucruri mișto de făcut în viata decât sa stai la pușcărie!
Părerea mea, apucă-te și fa un sport, stai departe de oameni cu cazier, de scandaluri, bătăi și tot ce este negativ, nu atragi nimic bun asa!
Cât despre ce ai întrebat, justiția și legile nu sunt o cunoscuta pentru mine, deci nu iti pot oferi un răspuns! Cel mai bine apelează la un avocat, cred ca e cel mai în măsura sa te lamureasca!
Si copile, ia calea cea buna în viata, nu pleca pe un drum greșit de acum pana nu e prea târziu! Succes!