Întrebare recomandată | Gabrielg29 a întrebat:

In iulie anul trecut un om am strazii mi-a furat telefonul.
In aceeasi zi am mers cu mama la politie pentru a depune o plangere.

Dupa aproximativ o luna politia m-a chemat din nou dupa ce l-a gasit pe individul respectiv.

In ziua respectiva eu le-am zis politistilor ca vreau sa imi retrag plangerea insa ei mi-au sugerat sa nu o retrag.

Dupa cateva saptamani cand eram prin oras, individul respectiv m-a strigat de la distanta intr-un mod violent sa merg la el insa eu am refuzat.

Dupa aceea el s-a ridicat si a inceput sa ma alerge.
Eu unul am reusit sa scap doar cu fuga alergand pe o strada laturalnica pana am ajuns spre centrul orasului.

Din acel moment eu merg zilnic cu frica prin oras ca individul respectiv sa nu ma vada.

Eu unul i-am zis mamei in ziua aceea insa ea a decis sa nu mai le spunem politistilor.

Insa acum cateva saptamani tatal meu care este postas a primit o citatie prin care scrie ca trebuie sa ma prezint la tribunal.

Ideile sunt urmatoarele:

1. O sa fie nevoie de avocat?

2. Cum pot sa scap din situatia aceasta?

3. Eu unul vreau sa le zic neaparat faptul ca individul acesta m-a fugarit prin oras.

Cum trebuie sa ma comport la tribunal?

Cum sa trec peste aceste momente?

Cum sa procedez oare?

Imi puteti oferi un sfat va rog?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Inseamna ca respectivul a fost trimis in judecata pentru furt si tu ai fost citat ca parte vatamata. Nu ai nevoie de avocat.
2.Nu depinde de tine si nu poti influenta prea mult hotararea ce o va lua judecatorul si tu n-ai ce face prea mult.
3.Te poti adresa judecatorului si sa expui si faptul ca respectivul te-a fugarit, s-ar putea sa fie condamnat mai mult. De asemenea poti solicita si un ordin de restrictie. Daca tu crezi ca nu te descurci iti poti angaja si avocat.
Fii calm si expune corect situatia. Daca esti minor este obligatoriu sa mergi cu un parinte.

| mgtow a răspuns:

Cand te simti amenintat trebuie sa mergi la politie ca sa-l bage la puscarie mai repede pentru ca au motive sa il incuie, nu fi mamaliga si actioneaza conform legii. La tribunal zici ca te-a injurat daca a facut-o si te-a amenintat urmarindute asa ani grei va sta in spate si in timp va uita de tine

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Ala trebuie sa suporte pedeapsa pe care o merita una e sa furi un telefin de la un necunoscut dar alta e sa vrei sa-l bati sa-l amenti sau il fugaresti prin oras, nu ar trebui sa iti fie frica parintii tai vor fii alaturi de tine aici sa te ajute.
Toate cele bune si succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ilegal ce a făcut omul străzi nu te purta ciudat și fi relaxat spune tot adevărul

| TheFragranceMaster a răspuns:

Deci si prin urmare nenorocitu' ala dupa ce s-a desfatat in voie cu niste posirca(cumparata cu bani obtinuti din vinzarea telefonului tau), ajunge la bulau(pârnaie, închisoare in traducere pentru naivi), dupa ce in prealabil politaii(cetateni de incredere si demni de tot respectul)si-au demonstrat talentele in materie de arte martiale pe capu' nefericitului!
Iar tu demonstrind ca esti un mascul adevarat te scapi in chilotei si fugi mincind pamintul pe principiul - cine alearga mai repede ramine cu dinti in gura! Bravos stimabile si la mai mare!
Sfatul meu pentru siguranta-Run baby run!
Emigreaza!

| AndreiTPU2007 a răspuns:

Sfat 1:
Spui că acel om te-a fugărit.
Sfat 2:
Îți pregătești o dovadă/scuză.

| Jean09 a răspuns:

In primul rand as vrea sa iti spun ca poti sau poate merge tatal sau mama ta la politie pentru mai multe detalii.Tu nu o sa ai altceva de facut decat sa ii spui avocatului ce s-a intamplat si cam atat si te v-a rezolva cu sigurata.

| Ilie_Comsa_1982 a răspuns:

Eu asi spune sa vorbesti frumos cu acel individ si sa il convingi ca ai fost speriat si ca a fost si vina lui.Mai bine decat sa te complici cu tribunalul si peste ani sa umblii cu frica ca acel om se poate intoarce si sa se eazbune.

| Angel_Angelo_1989 a răspuns:

Spui tot si dupa aia iti iei telefonul inapoi si ala se duce la puscarie

| Lauracocian a răspuns:

Uite eu am am fost la tribunal pentru divorțul parinților mei
Trebuie sa te comporți normal spui tot nu mai ascunde ca acel om poate fi băgat in închisoare deci tu trebuie sa spui ce ți-a facut
Eu cand eram mai mică cineva ma hărțuit le strada si a dorit sa ma pupe etc.
Am trecut cu greu peste au trecut 1an si mi-a trecut ca sa poti trece peste trebuie sa zici ce ți-a facut si te scapi de vina si te simți in siguranța fiindcă dacă nu il bagă de data asta in pușcărie o sa il bagevdata viitoare
Sper ca am ajutat
Deci nu uita trebuie sa fi normala sa te comporți civilizat
Ai putea sa verși niște lacrimi
Acolo spune-le că iti este frica si mai spune ca iti vine sa plângi in fiecare zi