Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Daca stiti cum trebuie sa procedez sa cer pensie alimentara de la tata prin notariat? S-au despartit parinti si nu au acte de casatorie, dar vreau eu sa am pensie alimentara de la tata. Stiti cum pot proceda sa imi iau pensie alimetara lunar? Ce acte imi trebuiesc si cati bati imi trebuiesc la notariat?

Răspuns Câştigător
| Oanyoak a răspuns:

Daca ai tai nu au certificat de casatorie, practic nu au fost casatoriti, deci nu prea ai cum sa ceri pensie alimentara de la el pentru ca el nu figureaza in acest moment ca fost sot al mamei tale. Daca el este trecut pe certificatul tau de nastere atunci ai dreptul la pensie alimentara. Mergi la tribunal si acolo trebuie sa fie un birou de informatii. Daca ai sub 15 ani va trebui ca mama ta sa depuna o plangere cum ca cere pensie alimentara de la tatal tau. Apoi se va deschide un caz pe baza acelei plangeri prin care tatal tau va fi obligat sa iti dea pensie alimentara. Nu e greu, crede-ma, pentru ca si eu am trecut prin asta, cerandu-i mamei mele o pensie alimentara mai mare si a trebuit sa merg tot la tribunal. Sper ca am fost de ajutor!

| sasukeady a răspuns (pentru Oanyoak):

Da sti cat ma costa la notariat? Si cat pot primi pe luna?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui doua detalii esentiale pentru un raspuns corect: daca figureaza ca tata in certificatul tau de nastere si ce varsta ai.
Spune aceste detalii si o sa-ti dau un raspuns concret.
In orice caz pensia alimentara nu se cere prin notar ci printr-o actiune la judecatorie.

| BiuL a răspuns:

Din cate stiu eu nu poti cere pensie de intretinere prin notar, trebuie sa introduci o actiune in instanta (judecatorie). Nu conteaza ca nu sunt sau nu au fost casatoriti, conteaza sa fie tatal tau adica sa apara pe certificatul tau de nastere.

| Fantoma_1807 a răspuns:

Pensia alimentara nu o stabileste notarul.Te poti adresa instantei de judecata, respectiv Judecatoriei cu o cerere de stabilire a pensiei aimentare, dar numai daca persoana respectiva este trecuta in certificatul tau de nastere la rubrica numele tatalui, si daca ai 18 ani, pana atunci cererea o poate face mama ta pentru tine dar numai la judecatorie. Sau poate tatal tau iti plateste de bunavoie o anumita suma. Oricum suma este stabilita de instanta in functie de veniturile tatalui tau pe ultimele 6 luni si eventual de alte obligatii ale acestuia.

| sasukeady a răspuns (pentru Fantoma_1807):

Da sti cat ma costa? Ce cheltuieli trebuie sa suport la judecatorie? Si tata nu vrea sa plateasca de bunavoie.

| Fantoma_1807 a răspuns:

Esti scutit de plata taxei de timbru, pentru cererile de stabilire a pensiei de intretinere. Repet instanta competenta este Judecatoria si nu Tribunalul cum ti/au mai scris altii. Sunt doua instante diferite, Tribunalul este instanta superioara si judeca altceva.