| Raluuu17 a întrebat:

Ce acte imi trebuie pentru a obtine pensie alimentara? Dar in cazul in care cuplul nu a divortat?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Un cuplu încă căsătorit nu poate obține pensie alimentară pentru minor.
Dacă nu există o înțelegere între părți, se depune o cerere pentru stabilirea pensie alimentare la judecătorie, asta după ce instanța a pronunțat desfacerea căsătoriei (divorț).
În urma cererii se va hotărî cât va fi pensia alimentară (cotă procentuală) de întreținere și creștere a minorului.
Art. 94, Codul Familiei.
Pa, pa.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pentru a obtine pensie alimentara, ai nevoie de hotararea unei instante, indiferent daca mai sunteti sau nu casatoriti. Nu este adevarat ca cererea pentru stabilirea pensiei alimentare se depune numai dupa desfacerea casatoriei, se poate depune si inainte, as spune chiar ca de obicei se include in dosarul pentru divort. Mai mult, hotararea instantei in acest sens poate veni inainte de pronuntarea sentintei de divort si poate fi data si retroactiv, in sensul ca se poate dispune ca sotul reclamat sa plateasca pensia alimentara copilului si pentru perioada de la depunerea cererii pana la pronuntarea hotararii.

| anda1313 a răspuns:

Se poate obtine pensie alimentara si daca NU sunt divortati. Se face la judecatorie o cerere de chemare in judecata de parintele care vrea sa ceara pensie de intretinere sau de copil asistat de parinte. Nu se platesc cheltuieli de judecata. Parintelui care trebuie sa plateasca pensie de intretinere i se poate retine direct din salar (poprire pe salar). Trebuie specificat ca parintele caruia i se cere pensie de intretinere nu contribuie la intretinerea copilului si daca parintii locuiesc impreuna sau sunt separati chiar daca nu au divortat sau nu vor sa o faca.

| corina_4591 a răspuns:

Daca nu sunt divoratai nu poate dispune de o pensie alimentara, in caz contrar dupa divort instanta va decide ce acte trebuiesc aduse pentu a stabili venitul fiecaruia apoi cui i se va incredinta copilul si suma datoata care de obicei este f mica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună din nou.
Se poate obţine pensia alimentară şi dacă cei doi sunt căsătoriţi cu acte, dar sunt despărţiţi în fapt (fiecare are viaţa lui) iar cererea depusă se judecă în regim de urgenţă, data primei înfăţişări pentru divorţ fiind stabilită ulterior!
Şi litigiile de muncă au acelaşi regim: se judecă în regim de urgenţă.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copii dupa certificatul de casatorie, dupa cel de nastere al copilului, dupa buletin si plangerea catre tribunal cu taxele de timbru, doar atat. Ai dreptul la pensie de intretinere a minorului chiar daca nu santeti divortati. Iti spun din proprie experienta daca cumva te intereseaza si ce acte pentru divort iti trebuie. Cauta-ma pe alina_mica_mica30@yahoo.com