| Extreme1234 a întrebat:

Salut TPU,dupa mult timp revin si eu cu o intrebare, deci eu sunt nascut la sfarsitul lui septembrie, si sunt inscris la scoala moto (urmeaza sa fac 18 ani) pentru categoria A2, si din ce stiu nu pot da examenele decat dupa implinirea varstei de 18 ani,dar, spre exemplu, pot sa imi fac buletinul de 18 ani de pe acum? Pentru ca, chiar daca nu pot da sala dupa 18 ani, as dori sa stiu daca m-as putea programa inainte sa fac 18 ani sa o dau dupa ce implinesc aceasta varsta, adica sa ma programez de exemplu la sfarsitul lui august sa o dau dupa ce fac 18 ani,o zi sau doua diferenta, deoarece imi este frica ca se gata sezonul moto si raman sa iau permisul abia anul viitor.Din ce mi-au spus prietenii, ca sa ma programez trebuie sa ma inscriu cu datele din noul buletin. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti preschimba cartea de identitate actuala cu maximum 180 de zile anterior datei expirarii valabilitatii.
Vezi pe CI actuala cand expira si poti afla daca o poti preschimba de acum sau mai trebuie sa astepti si cat anume.
La dosarul pentru examinare vei adauga o copie de pe noua CI.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

"i să ai permis de categoria B.

sigur sigur sigur?

| Extreme1234 explică:

Pai as dori sa stiu sigur daca ma pot programa la sfarsitul lui august si sa dau dupa 18 ani?, si cu B-ul nu are treaba.