| Girly97 a întrebat:

Salut! La anul îmi voi schimba buletinul la împlinirea vârstei de 25 ani. Ultima dată când mi-am făcut buletinul aveam 18 ani și și atunci fiind majoră am încheiat diverse contracte cu noul meu buletin. Ar trebui să înștiințez anumite instituții sau firme că mi-am schimbat buletinul când împlinesc 25 ani? Dacă da, unde?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Trebuie sa dai o copie dupa buletinul nou tuturor firmelor cu care vrei sa continui sa faci ceva.Loc de munca, o agentie de pariuri unde ai fost verificat etc.

| Girly97 explică (pentru anonim_4396):

Deci trebuie sa ma gandesc la aproape toate locurile unde mi-am folosit buletinul in acesti 7 ani. Multumesc mult! Sper ca nu este o intrebare prosteasca pentru voi dar eu chiar nu prea eram sigura, primul buletin l-am facut la 14 ani dar pana la 18 ani nu prea aveam la ce sa il folosesc din motive destul de evidente.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Girly97):

Cu placere.
Mai am o varianta ca sa nu te mai chinui, doar asteapta ca te cauta ei si de la munca o sa ti-l ceara, de la banca primesti email sau te suna.

22 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu prea inteleg, ce mari contracte ai incheiat tu la 18 ani?
Intreb doar de curiozitate.

| Simpatic a răspuns:

Unii vorbesc si ei dar ei nu fac ce vorbesc, ceea ce au pomenit aici.
Nu ai nicio obligatie sa mergi tu in toate locurile unde ai incheiat contracte si sa iti aduci la zi datele, MAI ALES DACA DOMICILIUL ramane acelasi.
Eu am contract de internet+cablu etc si au datele mele de acum nspemii de ani, CNP e acelasi dragii mei, daca si adresa e aceeasi nu ai ce sa schimbi, la noul buletin se schimba seria si numarul buletinului.
La banca la fel doar daca beneficiezi de anumite servicii si ai nevoie de actualizari le faci atunci cand e nevoie (ai un serviciu bancar care implica sa te anunte cand s-a tranzactionat cu card-ul tau si esti inregistrat cu un nr de tel, iar tu ti-ai schimbat numarul, atunci te duci anunti si operezi schimbarea numarului de tel), nu ma apuc acum sa anunt toate bancile ca mi-am schimbat datele.
Pe scurt o sa ai nevoie in unele locuri in altele nu.
CNP-ul ramane acelasi deci nu iti face griji.
Cum am zis daca domiciliul e acelasi stai linistita.
Daca ai schimbat si domiciliul atunci te poti interesa unde anume trebuie sa dai noile date, de obicei acolo unde este nevoie sa reinoiesti contracte sau unde ti se furnizeaza servicii: energie, internet etc
Pe fiecare contract insa da scrie ca esti obligat ca atunci cand intervin modificari sa le anunti!
Tu stii cel mai bine care sunt serviciile la care trebuie neaparat sa anunti schimbari si care sunt cele la care nu e nevoie neaparat, cum ti-am dat eu cazul cu internetul si cablul tv.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Salutare,

Da... la 25 de ani se schimba in general, pentru ca asta coincide si cu expirarea lui.
Legat de ce ar trebui sa anunti... mergi la fiecare institutie si vorbeste acolo. Insa cele mai importante ar fi la... banca si alte contracte la gaze, curent, poate si internet. Permisul ar mai trebui schimbat daca ti-ai schimbat si domiciliul.

Stiu ca acum aproape 2 luni si eu mi l-am schimbat la 25 sad

| Catrice a răspuns:

Dacă schimbi și adresa de domiciliu, da.

| Frank51 a răspuns:

Jură-te că întrebi asta. Ai 25 de ani... Revino cu picioarele pe pământ, eu credeam că ai 12 ani până acum. Nu mai fi naivă, și o zic serios.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Frank51):

Am cunoscut o fată care la 25 ani nu cunoștea nici străzile din oraș. Zici ca era un pui de gostat, ținută în puf de părinți. Părinții o duceau la munca cu mașina, părinții o luau. Asa cum aștepți copilul sa iasă de la școală.

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu suport oamenii de genul, îmi creează un sentiment de repulsie inconștientă, și nu știu de ce.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Frank51):

Pe atunci avea și iubit însă mă întreb cum de o suporta. Dacă o lăsai în mijlocul orașului nu știa să ajungă acasă. Doar dacă suna după mama și tata.

| Dismally a răspuns:

Nu trebuie sa instiintezi pe nimeni si nici sa schimbi contractele.

| Lioana a răspuns:

Iti vei actualiza datele atunci cand si daca vei avea nevoie. Bancile la ca care ai cont sunt curioase de actualizarea datelor ca altfel blocheaza accesul la cont. In rest datele se actualizeaza atunci cand apelezi la acele institutii sau firme. O fac ei automat atunci cand le prezinti buletinul actual. Nu e nevoie sa le ceri tu asta.

| Werrich a răspuns:

Salut, eu zic sa astepti si sa iti faci buletin biometric.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buletinul il schimbi cand expira nu ca faci tu 25 de ani, uita te pe el si vezi data expirarii, daca il schimbi asa aiurea ca vrei tu plătesti, eu stiu ca buletinul il schimbi odata cu domiciliul daca i ti cumperi apartament si devii proprietar automat schimbi buletinul deoarece vei avea alta adresă de domiciliu si alt sector, cine ti a spus ca la implinirea varstei de 25 de ani schimbi buletinul?

| Girly97 explică (pentru anonim_4396):

Buletinul meu expira in ziua cand implinesc 25 ani.

| nevermatch a răspuns (pentru anonim_4396):

Buletinul facut la 18 ani are valabilitate 7 ani straight face Pune + intre numerele astea si vezi cati iti da.

| florin926481f a răspuns (pentru nevermatch):

Daca il faci inainte de implinirea varstei de 18 ani perioada de valabilitate este mai mica.De exemplu eu l-am facut anul asta si imi expira in 2025, adica cand voi avea 22 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se va schimba oarecum seria de buletin și cam atât. Asta dacă nu schimbi și adresa de domiciliu. Iar pentru contractele încheiate poți merge la acele instituții pentru actualizare de date. În rest cam atât.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca și eu am avut un buletin vechi ( care și expirase deja) apoi CI nou a venit cu altă serie. Pe vechiul CI aveam alt domiciliu, diferit cu ce am acum. Acum nu știu dacă seria ci se schimbă doar atunci când ai alta adresa pe ci.

| Girly97 explică:

Mama, imi pare rau c-am intrebat...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Girly97):

De ce?

| Girly97 explică (pentru anonim_4396):

Asa, pentru unele raspunsuri...