| 0RASPUNS0 a întrebat:

Salut TPU, este legal sa dețin gloanțe de arme?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este legal daca nu esti autorizat, fapta ar fi infractiune, conform Codului penal, citez:
"ART. 342.Nerespectarea regimului armelor şi al muniţiilor
(1)Deţinerea, portul, confecţionarea, precum şi orice operaţiune privind circulaţia armelor letale, a muniţiilor, mecanismelor sau dispozitivelor acestora sau funcţionarea atelierelor de reparare a armelor letale, fără drept, se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani."

| darrio2007 a răspuns:

Este ilegal. Daca se vor gasi acasa la tine nici nu stii ce frecuș vei avea. Pentru ca se va căuta si arma potrivită pentru ele. Anchetă si restul.

| Wr3nch a răspuns:

Daca nu ai drept si permis pentru arma care se potriveste cu munitia nu.

| RxTx a răspuns:

Sper că în momentul acesta sa fii la ancheta împreună cu toți prietenii neamurile rudele și prietenii prietenilor tai.
Și echipe de profesioniști care caută prin curțile și casele voastre.

| 0RASPUNS0 explică (pentru RxTx):

Pe tine te executăm primul apoi mergem la anchetă

| SingleForOne a răspuns:

Doar daca ai autorizatie pentru asa ceva, si un scop bine definit. Daca nu ma insel, ar trebui spus prin documente legale, gen vanatoare. Altfel este ilegal, si ai fi suspect pentru o crima sau alte cauze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca nu, este foarte ilegal

| Ciprian09 a răspuns:

Mic proiectil de oțel, de aramă sau de plumb? Sau cu tot cu tub?laughing

| Andreea_Brandus_1995 a răspuns:

Mai bine ai intreba asta pe avocatnet.

| ADK2 a răspuns:

Salut.

Confirm ce au spus restul colegilor. Pe scurt, NU este permis dacă nu ai un drept legal asupra lor stabilit de lege, pe scurt un permis de port armă, crezi că alea sunt jucării? Vezi să nu se afle adresa ta IP și să te viziteze cineva pe baza acestei întrebări.