| anonim_4396 a întrebat:

Eu copil de 14 ani, alaturi de 1 sau 2 prieteni de varsta mea avem voie sa ne ducem cu bicicletele la un magazin din alta localitate (cu declaratie pentru cumparaturi)? Cand suntem cu biclele in grup trebuie sa purtam masca sau nu? Avem voie sa stam 4 in grup cu bicicletele? (Ce trebuie sa avem/facem ca sa avem voie)? Este nevoie sa avem buletinul la noi?

9 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Dacă locuiești în zona metropolitană a unui oraș poți să mergi la cumpărături în oraș fără declarație doar dacă localitatea in care stai se află pe o rază de 30 km. Grupul nu trebuie să fie mai mare de 3 persoane. Și în magazin trebuie să porți mască!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu poti merge decat pentru motivele legale. Acestea sunt:
1. interes profesional, inclusiv între locuință/gospodărie și locul/locurile de desfășurare a activității profesionale și înapoi;
2. în scop umanitar sau de voluntariat;
3. realizarea de activități agricole;
4. pentru comercializarea de produse agroalimentare de către producătorii agricoli;
5. îngrijirea sau administrarea unei proprietăți din altă localitate; eliberarea de documente necesare pentru obținerea unor drepturi;
6. participarea la programe sau proceduri în centrele de tratament;
7. asistență medicală care nu poate fi amânată și nici realizată de la distanță;
8. activități recreativ-sportive individuale desfășurate în aer liber (ciclism, drumeție, alergare, canotaj, alpinism, vânătoare, pescuit și altele) cu participarea a cel mult 3 persoane;
9. participarea la evenimente familiale, cu un număr limitat de persoane și respectarea regulilor de distanțare socială;
10. pentru achiziția, service-ul, efectuarea ITP sau alte operațiuni de întreținere a vehiculelor, activități care nu pot fi efectuate în localitatea de domiciliu;
11. alte motive justificate (precum: îngrijirea/însoțirea copiilor/membrilor de familie; îngrijirea unei rude/afin sau persoană aflată în întreținere; asistența persoanelor vârstnice, bolnave sau cu dizabilități; deces al unui membru de familie).
Deci scrii ca mergi pentru a face ciclism, nu faceti grup mai mare de trei si sa aveti Cartile de Identitate la voi (legal nu se zice buletin). Daca scrii pentru cumparaturi risti sa-ti iei amenda pe care o vor plati parintii.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Apropo! Masca trebuie numai in spatii inchise (in cazul vostru magazin).

| DizzoRO a răspuns (pentru Salontanul):

Cum asa? Sunt destul de sigur ca acum 1 saptamana sau ceva timp zicea la televizor ca declaratia s-a modificat cu niste lucruri si s-a inclus si "cumparaturi".

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru DizzoRO):

Aici este un site oficial in parteneriat cu Guvernul Romaniei, respectiv MAI si DSU. https://bit.ly/2yjFxBo Descarca declaratia si te vei convinge!

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru DizzoRO):

Ai dreptate! L:a punctul 11 apare si asigurarea de bunuri de baza. Scuze! N-am fost atent.

| DizzoRO a răspuns (pentru Salontanul):

Pai nu prea stiu unde sa iti dau funda happy. Poti sa reformulezi primul raspuns ca sa iti pot da?

| minrest a răspuns:

Daca localitatea e centrul comunei, sau cel mai apropiat oras, nu aveti nevoie de nimic; doar tehnic ati mers in alta localitate, de fapt ati mers la cumparaturi. Dar faceti totusi declaratie, sa fiti acoperiti in orice situatie.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru DizzoRO):

Nu conteaza! Daca te-am ajutat e bine!