| AnonimAnonim4321 a întrebat:

Copiii sub 14 ani au voie sa iasă sa zicem pana la magazin daca au declaratie, masca dar ei neavând act de identitate?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu nu ai voie, esti prea micut si nu ai act de identitate! Trebuie sa fii insotit de un adult, care are buletin si declaratie.

| Sofer a răspuns:

Buletin declarație și sa fi însoțit de cineva adult.

| aditimus a răspuns:

Cred ca nu, minorii trebuie sa fie insotiti de un adult.

În ceea ce privește minorii cu vârsta cuprinsă între 0 și 16 ani, deplasarea acestora în afara locuinței trebuie efectuată sub supravegherea sau cu încuviințarea părinților sau a tutorelui legal. În contextul epidemiologic actual, recomandăm limitarea la minim a acestor deplasări.