| Marian2314 a întrebat:

eu semestrul 2 nu am mers deloc la școală.Am pensie de urmas.Va trebui sa o returnez obligatoriu? Dacă nu o returnez ce se intampla?

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai peste 16 ani si nu ai urmat studii beneficiezi de pensie de urmas pana la 1 octombrie. Daca beneficiezi in continuare si nu urmezi studii va trebui sa returnezi pensia de urmas, deoarece o vei incasa ilegal. Daca nu o returnezi poti fi executat silit.
Conform L.263/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.84.Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
a) până la vârsta de 16 ani;
b) dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;"
"(2) În situaţia copilului, beneficiar al unei pensii de urmaş, în condiţiile prevăzute la art. 84 lit. b), care nu face dovada continuării studiilor, plata pensiei se suspendă începând cu data de 1 octombrie a anului în curs."
De asemenea daca nu comunici faptul ca nu mai continui studiile poti fi amendat.

| Marian2314 explică:

Pot face și închisoare? Amenda e mare?

| Ioandelasal a răspuns:

Nu se face inchisoare, fapta de a nu anunta este doar contraventie si vei fi amendat, amenda este de la 500 lei la 1.000 lei.

| Marian2314 explică:

Și dacă ma amendează mai plătesc înapoi pensia?

| Ioandelasal a răspuns:

Pensia incasata necuvenit trebuie restituita, amenda este pentru faptul ca nu ai anuntat ca nu mai indeplinesti conditiile de acordare.