| Inejbrekker a întrebat:

Bună! Îmi poate răspunde cineva la câteva întrebări legate de întreruperea studiilor la facultate? Eu sunt în anul I, semestrul 2 e deja început și sunt la buget. Am bursă socială de la începutul anului și în acest semestru voi primi și bursă de studiu. Spun toate astea pentru că despre asta vreau să pun întrebările. Știu că dacă vreau să merg la altă facultate va trebui să intru la taxă, dar nu știu legat de burse. Voi mai primi bursă socială la anul? Dar de studiu dacă mă încadrez? Va trebui să returnez bursele primite până acum? Dar banii pentru cămin? Dacă da, dar aștept până la sfârșitul anului va trebui să returnez vreun ban? Voi putea beneficia de cămin la anul dacă fac altă faculate?

1 răspuns:
| NumănumescBrBr a răspuns:

1Dacă ai obținut o medie bună în primul an și îndeplinești criteriile pentru a primi bursă de studiu, ai șanse să o primești și în anii următori.
2poți fi obligat să returnezi banii primiți
3. Dacă ai plătit pentru cazare la cămin pe o perioadă anume, poate fi necesar să plătești pentru perioada în care ai locuit acolo.
4Dacă aștepți până la sfârșitul semestrului sau al anului și încetezi să mai studiezi, poți fi obligat să plătești pentru perioada în care ai beneficiat de burse și alte avantaje.
5 da poți să te cazezi la cămin într-un alt oraș, etc...