| Inejbrekker a întrebat:

Bună! Îmi poate răspunde cineva la câteva întrebări legate de întreruperea studiilor la facultate? Eu sunt în anul I, semestrul 2 e deja început și sunt la buget. Am bursă socială de la începutul anului și în acest semestru voi primi și bursă de studiu. Spun toate astea pentru că despre asta vreau să pun întrebările. Știu că dacă vreau să merg la altă facultate va trebui să intru la taxă, dar nu știu legat de burse. Voi mai primi bursă socială la anul? Dar de studiu dacă mă încadrez? Va trebui să returnez bursele primite până acum? Dar banii pentru cămin? Dacă da, dar aștept până la sfârșitul anului va trebui să returnez vreun ban? Voi putea beneficia de cămin la anul dacă fac altă faculate?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De buget poti beneficia odata in viata, ca aatre daca te muti la alta facultate si vrei saintri la buget, trebuiesa returnezi absolut toti banii care i-ai primit in anul asta, inclusiv cei de pe camin, ca sa poti beneficia de buget la noua facultate.

O alta variata este sa-ti platesti singur totul, la noua facultate, dar daca inveti foarte-foarte bine, poti primi bursa de merit si asta va mai fii un ajutor financiar, cumva.

| Inejbrekker explică (pentru Violleta2022):

Pai pot primi bursa de studiu, merit dacă primesc semestrul asta?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Inejbrekker):

Nu stiu, asta trebuie intrebat la serviciul de contabilitate al facultatii.

| Inejbrekker explică (pentru Inejbrekker):

In plus, daca returnez banii de anul asta, nu am garanția ca daca ma înscriu la alta facultate voi intra la buget, deci cred ca mai bine raman la taxa la noua facultate. Dar cum am facut doar un an, anul I, din anul 2 am sansa sa intru iar la buget, nu?

| dullcat a răspuns:

Buna.Cred ca la taxa nu mai primesti bursa de studii, dar nu mai stiu sigur.Ar trebui sa intreb o colega care era in situatia asta dar n-am mai vorbit de mult.Nu va trebui sa returnezi absolut nimic.Da, poti beneficia de camin, doar ca vei plati un pic mai mult lunar, fata de tariful platit de cei de la buget.

| Ka0ru a răspuns:

Depinde de facultate. Eu stiu ca daca faci un semestru la buget, sau un an etc, la urmatoarea facultate trebuie neaparat sa faci la taxa cat ai facut la buget la prima. Dar cel mai bine intrebi la secretariat. Numai bine!

| Inejbrekker explică (pentru Ka0ru):

Mulțumesc!

| Ka0ru a răspuns (pentru Inejbrekker):

Cu drag!