| ingerasmotat a întrebat:

Fac 18 ani pe 7 aprilie (marti) si pastele pica pe 12 aprilie (duminica). Eu vreau sa am carnet de pasti deci in ce zile se dau examenele? am impresia ca marti si joi daca e asa intervine o singura problema. buletinul de 18 ani, il pot face mai devreme sau in acea zi la urgenta?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-o sa poti da ambele teste (teoretic si practic) asa de repede, acum depinde si de cat de repede te programeaza la testul practic dupa ce ai reusit la testul teoretic.
Cartea de identitate se poate preschimba cu maximum 6 luni inainte de expirarea valabilitatii, asa ca o poti preschimba si acum.

| Daniel_Blaga_1994 a răspuns:

Depinde de oras.
Inainte scoala de soferi dura aprox 2 luni, acum dureaza ca 3 luni. Si eu am avut aceeasi problema A trebuit sa dau de permis b dupa ce am implinit 18 ani, dar ce e drept orele de condus le-am facut inainte si sala. Dar examenele le-am dat mai tarziu dupa ce am facut 18 ani. Problema este ca in saptamana acea 7-12 nu cred ca poti sa dai si sala si orasul, orasul de da dupa o sapt aproximativ ce ai dat sala. Si permisul iti vine abia dupa 2-3 saptamani. Dar asta nu e o problema, daca treci orasu poti cere politaiului sati elibereze o adeverinta care iti da dreptul sa conduci o masina pana cand primesti permisul