| costy1125 a întrebat:

ieri am aflat de la cineva ca un adolescent care nu a implinit inca varsta de 18 ani nu poate da de permis deoarece legea s-a schimbat si nu mai este valabila legea cu cele 3 luni inainte de implinirea varstei.
Stiti daca este adevarat?
Multumesc.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Acel cineva nu stie legislatia rutiera sau te-a pacalit.
Nici inainte si nici acum nu se puteau, respectiv nu se pot sustine testele teoretic si practic inainte de implinirea varstei minime prevazute pentru o categorie, pentru categoria B aceasta este de 18 ani.
Atat inainte, cat si acum, se putea si se poate incepe scoala de conducere cu 3 luni inainte de implinirea varstei minime, pentru categoria B la 17 ani si 9 luni.

| CosminALX a răspuns:

De la cine ai aflat?happy Probabil a vrut "sa-si bata joc de tine", sau nu ai inteles tu happy
Poti incepe scoala cu 3 luni inainte pana sa implinesti 18 ani, dupa 18 ani dai examenele si iti da permisul, desigur, asta daca ai luat orasul happy

| costy1125 explică:

Am auzit de la un politai, mi-a zis ca e lege noua.