| Valy4567 a întrebat:

Liceul meu dorește ca de săptămâna viitoare să ne oblige să pornim camera video în timpul orelor online. Din punctul meu de vedere, măsura este abuzivă și încalcă dreptul meu la spațiu privat și la datelele mele cu caracter personal. Vreau părerile voastre. Am dreptate? Cui mă pot adresa?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În jurisprudența CEDO dreptul la imagine este ocomponentă adreptului la respectarea vieții private, reglementat de art. 8 din Convenție ce are ca scop protejarea identității persoanei, asferei vieții sale intime, arelațiilor sale personale, alibertății sexuale (a se vedea C. Bîrsan, Convenția europeană adrepturilor omului, p. 612).
Avand dreptul la propria imagine, nu esti obligat sa pornesti camera.Profesorul nu are voie sa te oblige sa faci asta, fara acordul tau imaginea ta atat video cat si fizica nu poate fi reprodusa, inregistrata in nici un fel.
Se pot aplica masuri legale."in unitatile de invatamant sunt interzise masurile care pot limita accesul la educatie cum ar fi [...] interzicerea participarii la cursuri."
ROFUIP Art.40 (4)
"[Personalului] ii este interzis [...] sa afecteze imaginea publica a copilului/elevului, viata intima. privata si familia acestuia]
Statutul elevului Art.6 (2)
"Elevii au dreptul la respectarea imaginii, demnitatii si personalitatii proprii."
prezenta la ora nu se face prin camera web, in momentul in care se striga catalogul este destul sa raspunzi cu voice pentru a ti se remarca prezenta.

48 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Pune pe camera aia un scocth ceva, sa se vada blurat, si spuio ca e de la telefon, si nu se va distinge mare lucru, hehe

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cand mergeai fizic la scoala nu era abuziv?

| troleibuz a răspuns (pentru suntserios):

O profesoara isi pune elevii sa faca inconjurul camerei in care fac cursul cu zoom-ul pornit ca sa vada ce au pe pereti si asa mai departe.
Ti se pare ok?

| suntserios a răspuns (pentru troleibuz):

Ce treaba are una cu alta?
asa si la scoala un profesor cu fluturasi in cap putea sa te puna sa rastorni rucsacul sa vada ce a inautru

| sierra1 a răspuns:

"Elevii au dreptul la respectarea imaginii, demnitatii si personalitatii proprii." - și care-i problema, dacă pornești camera, ți-o incalcă careva (imginea) Dar la oră, live de ce nu stai cu o pungă pe cap? Deh-imaginea?

toate citatele alea sunt zero!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este dreptul școlii să te controleze în spațiul în care participi la lecția online, pe parcursul lecției. Te poți adresa unde vrei, nu vei acea câștig de cauză.

| Valy4567 explică (pentru sadrian46):

Mă poate controla foarte simplu punându-mă să răspund. Nu văd de ce ar fi obligatoriu să am camera pornită. Poate la mine în cameră doresc să stau dezbrăcat. E spațiul meu privat, am dreptul.

| sadrian46 a răspuns (pentru Valy4567):

Ai dreptul să stai dezbrăcat, dar nu în timpul orei, cănd este webcam pornită. Asta nu mai are rost să negociezi cu mine sau cu alții. Ațât timp cât ești la oră, camera ta de acasă se transformă în sală de clasă, care este supravegheată de profesoară, care vede dacă tu participi la oră, sau doar te prefaci și te ocupi cu altceva.

| suntserios a răspuns (pentru Valy4567):

Si la scoala de ce nu stateai dezbracat?

| Valy4567 explică (pentru sadrian46):

Iertați-mă, dar aberați. Camera mea de acasă devine sală de clasă? laughing) Unde scrie asta? Aici vorbim pe legi, nu pe aberații. Iar participarea mea la oră se poate demonstra f. simplu prin microfon, sau prin pozarea caietului cu lecția scrisă, etc. Nu prin încălcarea dreptului la imagine privată.

| Valy4567 explică (pentru suntserios):

Încă n-ai înțeles că școala este instituție publică iar casa mea este spațiu privat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Valy4567):

Userii astia sa te contrazica indiferent ce ai spune. Nu iti bate capul cu niste gica-contra, nu are rost

| suntserios a răspuns (pentru Valy4567):

Ce va mai merge minte cand e sa frecati menta...
Cata energie puneti toti in intrebarile astea numai sa nu va supravegheze careva...

| sadrian46 a răspuns (pentru Valy4567):

Dacă te crezi așa deștept, dă în judecată școala sau profesoara. Să vezi atunci aberații. Aici poți face pe grozavul.

| LovBeDăDevol a răspuns (pentru Valy4567):

Abureli, ar trebui sa te multumesti, faci un ban pe show la web
Eu de eram in locu vostru imi puneam un gif in fata camerei cu muzica satanica pe fundal.

| Yuoia a răspuns (pentru Valy4567):

"Poate la mine în cameră doresc să stau dezbrăcat."
Da. Dar nu in timpul orelor de scoala. E spatiul tau privat inainte si dupa ore.

| sadrian46 a răspuns (pentru Valy4567):

Ai dreptul dar nu în timpul orei.
Asta încerc să îți explic. Acesta este spațiul tău privat în care faci ce vrei în privat, dar nu în timpul orei de școală.

| RKBlue a răspuns (pentru Yuoia):

Nu.
In acte figureaza ca spatiu privat, apartinand(cel mai probabil) parintilor sai.
Cand vorbesti la telefon cu cine de la primarie, nu mai e spatiul tau? Trebuie sa faci meeting pe zoom ca sa-i arati casa? Nu.
Eventual politetea obliga sa deschizi camera, dar nu altceva.
Spatiiul privat e mereu privat.Numai fortele de ordine pot sa intre, cu un mandat.

| Yuoia a răspuns (pentru RKBlue):

Cine spune sa-i arate casa?
Camera de pe masa poate fi indreptata spre un perete gol. Elevul sta la masa, dar cu spatele la perete.
Nu mai cautati voi pretexte ca sa chiuliti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Yuoia):

Nu cauta nimeni niciun pretext sa chiuleasca.

Daca profesorii ar ruga elevii sa deschida camera, nu ar avea nimeni nicio problema cu asta. Dar profesorii vor sa ii oblige.

Mult mai normal era sa deschida camera cei care vor, iar cei care nu vor sa nu o deschida.

Prezenta la ora se poate dovedi prin microfon, chat sau prin filmarea caietului. Si pe zoom exista o lista unde apar toti cei care sunt prezenti, deci din start daca nu intri pe zoom nu apari prezent. E arhisuficient. Ce vreti mai mult de atat? Sunt n metode prin care poti spune ca esti prezent, dar voi vreti musai prin video. Si oricum e jignitor pentru elevi faptul ca sunt obligati sa se justifice.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Yuoia):

Si peretele ala face parte tot din spatiul privat.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eh, mai mult sau mai putin. Ce sa adresezi? Daca scoala adopta regula asta, asta este. Te transferi la o alta scoala daca nu.

Doar cand mergeai fizic la scoala, nu mai comentati de ce faceau profesorii big grin (nu o lua in nume de rau).

| Valy4567 explică (pentru DoarBogdan):

Școala adoptă reguli în baza unui ROFUIP, aprobat de Ministerul Educației. Nu face reguli de capul ei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Valy4567):

Daca scoala trece asta in regulament poti merge in instanta de contencios administrativ, dar majoritatea impun asta verbal. Si daca impun asta verbal, solutia e in instanta civila intrucat iti e afectuat un drept nepatrimonial, iar practica contravine jurisprudentei cedo.
Acuma, ca stii ce sa faci, treci la treaba

| Valy4567 explică (pentru anonim_4396):

Mă voi adresa unui avocat.

| sabin89 a răspuns:

În timpul orelor în clasă profesorul te vede în carne şi oase. E normal să-ţi vadă faţa. Dacă, în timp ce răspunzi, te strâmbi sau faci un gest obscen...

| Valy4567 explică (pentru sabin89):

E o diferență. Clasa face parte din școală, care este o instituție publică. Locuința mea în schimb este spațiu privat, unde îmi este garantat dreptul la intimitate.

| Sn4k3 a răspuns:

Rebeli mai sunteti unii.

| Iote a răspuns:

Este abuziva si prezenta la ore?
E fix acelasi lucru.

| Valy4567 explică (pentru Iote):

Ești bătut în cap, scuze că te întreb?

| CleanHeart a răspuns:

Din pacate trebuie sa accepti pentru ca asa e sistemul de rahat si te prind in ochi rai dar nu mi se pare normal sa va oblige, poate ai un frate mai mic in camera care urla si sare sau pur si simplu n-ai chef sa dai camera poftim,
Acum sa fim seriosi se si exagereaza, am vazut cum ii asculta pe copii cu o carpa la ochi si sunt pusi sa-si puna manutele ca sa nu copieze, nu-mi plac exagerarile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar asa este, dar lasa partea a2a cu adresarea ca e prea complicat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, ai dreptate. Mi se pare absurd sa va oblige sa faceti ceva ce nu vreti. Mai ales ca dormitorul, sufrageria sau oricate alta camera in care ati sta, este spatiul vostru privat!
Dar tine minte ceva: cand sunt multi puterea creste. Vorbeste cu colegii tai sa faceti un grup mare de whatsapp in care sa adaugati elevii din tot liceul, de la toate clasele. Si stabiliti in asa fel incat NIMENI sa nu porneasca camera video! In fond, doar nu o sa sanctioneze un liceu intreg, nu? Puteti face si o petitie online pe care sa o semnati toti. Puteti sa depuneti cereri de transfer in masa, sa mergeti la alte licee unde sa nu va oblige asa ceva. Sper ca macar una din idei sa iti fie de folos. Succes! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legile sunt zero? De cand?

| sweetys a răspuns:

Toți aveți drepturi dar de obligații uitați? Dacă erai la școală îți blurai fata sau îți puneai o cagula? Mi se pare ca exagerați și aici nu ma refer doar la tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sweetys):

Iti aduceai cumva si dormitorul la scoala? Te filma cineva la scoala?

| Valy4567 explică (pentru sweetys):

Cât de bătut în cap să fii să nu faci diferența dintre o instituție publică și un spațiu privat?

| Valy4567 explică (pentru anonim_4396):

Cât de bătut în cap să fii să nu faci diferența dintre o instituție publică și un spațiu privat? X2

| anonim_4396 a răspuns (pentru Valy4567):

Eu ii raspunsesem lui, dar nici tu nu esti prea destept

| Osneros a răspuns (pentru anonim_4396):

Thing is, un argument bun împotriva acelor legi este faptul că orele nu sunt înregistrate, deci imaginea nu este reprodusă fără acordul elevului, cu toate că nu se poate garanta că alți elevi nu vor înregistra.
A nu se înțelege că sunt de acord cu obligarea elevilor să-și pornească camerele, dar mă tem că profesorii nu sunt opriți de lege. Până nu va exista un caz de școală pedepsită într-un fel pentru adoptarea acestei reguli, nu cred că îi va opri cineva pe profesori din a le impune elevilor să pornească camera și microfonul. Poate un vecin cu bormașina.

| Valy4567 explică (pentru Osneros):

Așa, și de unde știu eu că ora nu este înregistrată?

| Osneros a răspuns (pentru Valy4567):

Profesorul are obligația legală de a te anunța, exact datorită dreptului tău la imagine, care nu poate fi reprodusă fără acordul tău explicit.

| sweetys a răspuns (pentru Valy4567):

Deci dacă făceai ora online dintr-o cafenea nu mai aveai nimic cu pornitul camerei? Pe bune asta este singurul argument, ca noi suntem bătuți în cap. Va legați de lucruri atât de nesemnificative. App crezi ca profesorul o sa stea sa îți admire ție fata?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Osneros):

Acordul nu e ceva ce trebuie cerut? Profesoru' nu trebuie doar sa ii anunte ci si sa le ceara acordul.
Ca asa pot si eu sa te anunt ca maine iti fur roata de la bicicleta. Dar te anunt! Doar sunt un om civilizat, nu? laughing

Eu cred ca ar trebui sa deschida camera doar cei care sunt de acord, nu si cei care nu sunt de acord.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Valy4567):

În jurisprudența CEDO dreptul la imagine este ocomponentă adreptului la respectarea vieții private, reglementat de art. 8 din Convenție ce are ca scop protejarea identității persoanei, asferei vieții sale intime, arelațiilor sale personale, alibertății sexuale (a se vedea C. Bîrsan, Convenția europeană adrepturilor omului, p. 612).
Avand dreptul la propria imagine, nu esti obligat sa pornesti camera.Profesorul nu are voie sa te oblige sa faci asta, fara acordul tau imaginea ta atat video cat si fizica nu poate fi reprodusa, inregistrata in nici un fel.
Se pot aplica masuri legale."in unitatile de invatamant sunt interzise masurile care pot limita accesul la educatie cum ar fi [...] interzicerea participarii la cursuri."
ROFUIP Art.40 (4)
"[Personalului] ii este interzis [...] sa afecteze imaginea publica a copilului/elevului, viata intima. privata si familia acestuia]
Statutul elevului Art.6 (2)
"Elevii au dreptul la respectarea imaginii, demnitatii si personalitatii proprii."
prezenta la ora nu se face prin camera web, in momentul in care se striga catalogul este destul sa raspunzi cu voice pentru a ti se remarca prezenta.

| NoisyLight a răspuns:

În timpul orelor online ești la școală, pur și simplu. Eschivele astea ale tale sun cele ale unui elev foarte prost instruit, unul care caută motive pentru a putea înșela prezența online. Indiferent cui te vei adresa, o vei lua în brațe.

| Valy4567 explică (pentru NoisyLight):

Dă-mi o lege sau un articol dintr-o lege, orice care să susțină afirmațiile de mai sus. Altfel e egal cu zero. Eu vorbesc aici strict pe legi, nu este nici-o eschivă.

| NoisyLight a răspuns (pentru Valy4567):

Total greșit. Tu vorbești aici despre fuga de educație. laughing

| borghesi a răspuns:

Nu-ti mai bate capul cu atatea sfaturi, e simplu nu pornesti camera si gata, nu are nimeni ce sa-ti faca, nu exista nici o lege in constitutie sa te oblige sa faci asa ceva, ce spun ei e un abuz