| cristi13 a întrebat:

O intrebare legata de fisa medicala necesara inceperii scolii de soferi: Ce se intampla daca sunt declarat inapt de catre medicul care ma examineaza (in cazul meu, oftalmologul)? Hotararea are vreun termen in care este valabila sau este permanenta?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de motivul pentru care esti declarat inapt.
Daca este pentru ca ai nevoie de ochelari rezolvi foarte usor, luandu-ti ochelari corespunzatori.
Daca este pentru alt motiv si consideri ca nu este real atunci trebuie sa faci o expertiza, pe cheltuiala ta, la un institut medico-legal si daca este favorabila poti contesta constatarea oftalmologului.

| Cosmiinna a răspuns:

Ihm, si eu imi fac griji in privinta oftalmologului. dar am inteles ca daca ai probleme de genul iti recomanda ochelari. adica pana mea mie nu mi se pare normal sa nu dau de permis doar pentru o dioptrie. happy

| T4zu a răspuns:

Salut. Nu nu este pe viata. Ce trebuie sa faci este sa mergi la o clinica la sectia de Oftalmologie si sa spui ca ai probleme cu ochi si ce ai patit. Acolo o sa ti se faca un consult de specialitate si o sa ti se afle problema la ochi, dar o sa te puna sa porti ochelari, din pacate v-a trebui sa ii porti si in permis. Dupa ce ai ochelari mai fa o data testul oftalmologic. Bafta!

| cristi13 explică (pentru T4zu):

Eu deja port ochelari, sufar de miopie forte. Inca nu am facut nicio fisa medicala, dar voiam sa ma informez ca sa stiu la ce sa ma astept. Deci, in principiu, daca oftalmologul de la policlinica unde am fost examinat ma declara inapt, pot merge la un alt medic specialist care imi va face un alt consult si daca el ma declara apt s-a terminat povestea?

| doctorandus a răspuns (pentru cristi13):

Ioandelasal ti-a explicat cum se face contestatia. Ideea e ca daca vezi bine prin ochelari (nu fara ei), vei fi declarat apt, daca nu, nu. Eventual va trebui sa-ti faci ochelari bifocali, ca sa poti vedea la distanta sau sa ai doua perechi de ochelari (pentru aproape si pentru distanta).

Prin ochelari trebuie sa poti vedea la fel de bine si de mult (camp vizual) ca un om care nu are probleme cu ochii.

| AlinIntreaba2Raspund a răspuns:

Nu este permanent diagnosticul pentru ca unele probleme oftalmologice se pot corecta instant sau intr-o anumita perioada, cu ochelari, tratament, etc. Este spre binele tau sa nu faci "smecherii". Daca un doctor oftalmolog spune ca nu esti apt, atunci intreaba ce poti face ca sa corectezi situatia. Evident, cere a doua parere. Intre timp, poti incepe sa te pregatesti: in timpul scolii o sa faci si legislatie, dar nu te baza pe orele de la scoala, pregateste-te si singur. Iti recomand http://odat.ro/ pentru chestionare online DRPCIV

| Allyyyyy a răspuns:

In principiu este permanenta, am exemplu in familie