| anonim_4396 a întrebat:

Salut, TPU. Pentru o delapidare de 6500 de euro se dă pedeapsă cu închisoare? Daca da, cu executare?

16 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Depinde de ce cazier ai, depinde de avocat, etc.

| aXy99 a răspuns:

Art. 295

Delapidarea

(1) Însuşirea, folosirea sau traficarea de către un funcţionar public, în interesul său ori pentru altul, de bani, valori sau alte bunuri pe care le gestionează sau le administrează se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării dreptului de a ocupa o funcţie publică.

(2) Tentativa se pedepseşte.

Sunt sanse maricele sa iei 2-3 ani. Depinde de antecedente si alti facotir.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Închisoare se da, depinde de judecător dacă îți dă cu suspendare sau executare

| christall a răspuns:

Daca este prima fapta savarsita se da cu suspendare, daca nu, cu executare. Daca in viitor se mai face alta pedeapsa, se cumuleaza cu asta suspendata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, Man, stai linistit, iei cu suspendare. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru aXy99):

De unde stii ca ia 2-3 ani? E bullshit!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru christall):

In care viitor? In cat timp? Greu cu Dreptul asta...

| Badone a răspuns (pentru anonim_4396):

E prima faptă sad

| Badone a răspuns (pentru aXy99):

Prima faptă, n am nici măcar o amenda

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar tu de unde stii ca ia cu suspendare? Eu am avut in vedere jurisprudenta cazurilor asemanatoare, tu ce argumente ai? Imi mai dai si nefolositor si eronat la un citat din codul penal. Esti destept tare. Sa nu mai zic ca am precizat de antecedente si alti factori, nu am zis ca e batut in cuie. Toate dobitoacele abuzeaza de functia asta.

| aXy99 a răspuns (pentru Badone):

Daca e prima fapta cel mai probabil nu vei face inchisoare. Doar sa nu ai cine stie ce circumstante agravante.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru aXy99):

"Toate dobitoacele abuzeaza de functia asta" - sa inteleg ca faci parte din aceasta categorie? De ce esti asa de severa cu tine? In plus, let me tell you something, ne aflam amandoi intr-o eroarea fabuloasa. Jurisprudenta un dreptul romanesc nu dunctioneaza ca in dreptul anglo-saxon, asa ca este cam irelevanta in a trata subiectul acesta. Pe langa asta, te rog sa imi citezi din jurisprudenta pe care ai consultat-o cand ai formulat raspunsul, vreau sa o consult si eu. Mulrumesc!

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am spus ca jurisprudenta reprezinta izvor de drept, dar hai sa fim seriosi, iti poti face o idee din asa ceva. Pentru doua cazuri identice nu se vor da pedepse diametral opuse.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Fiindcă un procuror sănătos la cap dacă n-are antecedente cere o pedeapsă orientată spre minim și un judecător sănătos la cap asta îi dă deci, logic, ia 2-3 ani

| Badone a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu executare sau e posibil să se dea și cu suspendare?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Badone):

Cu ce consideră judecătorul, eu cred că cu executare