| Stefanalina1995 a întrebat:

Daca unui conducator i se suspenda /anuleaza permisul pentru conducerea sub influienta bauturilor alcolice si este sanctionat si cu pedeapsa de la 1la 5 anii inchisoare cu suspendare.si el dupa mai este odata prins tot asa cu alcol i se adauga suspendarea de anii plus noua pedeapsa si face inchisoare cu executare?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul condamnarii pentru conducere sub influenta alcoolului permisul se anuleaza.
Dupa asta, daca mai conduce sub influenta alcoolului, avand alcoolemia de peste 0, 80, va comite 2 infractiuni: conducere fara permis si conducere sub influenta alcoolului. Este sigur ca va fi condamnat la o pedeapsa cu inchisoarea, la care va fi adaugata partea ramasa neexecutata din pedeapsa cu inchisoarea si va executa intreaga pedeapsa in inchisoare.

| Violleta2022 a răspuns:

Direct inchisoarea cu executare!
Pentru ca a incalcat toate regulile legale, sofand fara permis, sofand sub influenta alcolului si sofand cand nu avea voie sa sofeze, fiind deja sub pedeapsa legala.

| Ciobanelul96 a răspuns:

Retinerea permisului pentru alcool se dispune atunci când fiola indica o concentratie de pana in 0, 4 mg/l...asta e contraventie si se sanctioneaza cu suspendarea permisului pe o perioada de 90 de zile (3 luni) si amenda. Permisul se anuleaza in momentul in care ai fost depistat conducând un autovehicul avand o concentratie de peste 0, 4 mg/l in aerul expirat adica in fiola, sau 0, 8mg/l in sange. De cele mai multe ori anii de inchisoare se dau cu suspendare, dar asta depinde de gravitatea faptei si de cat de bun este AVOCATUL pus de tine, care pledeaza pentru tine. In cazul tau ai fost prins odata si ti s-a facut dosar penal si ti s-a dat inchisoare cu suspendare dar a doua oara când ai fost prins ti s-a suspendat sau ti sa anulat permisul? Daca si a doua oara ti s-a facut dosar penal si nu gasesti un avocat bun risti mai mult ca sigur sa faci puscarie. Cunosc 3 cazuri de genu... Sfatul meu pentru tine e sa faci rost de bani si sa cauti un avocat bun, poate te mai scapa dar daca nu are cine sa te ajute e grava situatia.Imi pare rau pentru tine dar trebuia sa te gandesti atunci când te ai urcat beat in masina, Dumnezeu cu tine.