| AdiMihai25 a întrebat:

Salut TPU.
Pentru scoala auto, respectiv categoriei C, CE, cate examene vor fi in total?
Si cum se vor proceda, intai C si apoi E?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se face separat scoala de conducere pentru fiecare categorie, intai C si apoi CE si la fel se sustine examinarea pentru fiecare categorie in parte, in aceeasi ordine.
Nu poti obtine categoria CE daca nu ai obtinut anterior categoria C, conform Codului rutier, citez:
"ART. 24^1
(1) Permisele de conducere se eliberează după cum urmează:
a)pentru categoriile C1, C, D1 şi D - conducătorilor auto care deţin permis de conducere categoria B şi care au promovat examenul corespunzător categoriei solicitate;
b)pentru categoriile BE, C1E, CE, D1E şi DE - conducătorilor auto care deţin permis de conducere pentru categoriile B, C1, C, D1, respectiv D şi care au promovat examenul corespunzător categoriei solicitate."
Nu se cere un anumit stagiu in categoria C, doar sa fi promovat examinarea la ambele probe (teoretica si practica).