Întrebare recomandată | XxEyshax a întrebat:

Am o problema referitoare la o garsoniera pe care am inchiriat-o in februarie 2019. La inceput proprietarul mi-a cerut 900 lei garantie, pe care i-am achitat si totodata am facut o chitanta de mana cu toate datele atat ale lui cat si ale mele ce atesta ca am platit garantia. Am eliberat garsoniera in aprilie, de buna voie si fara sa ma evacueze proprietarul.
Proprietarul locuieste in alt oras si acum cand trebuie sa imi restituie garantia( din care a pastrat si intretinerea, factura la curent si internet) refuza sa imi plateasca banii spunand ca el a dat bani pe benzina ca sa vina sa ma evacueze. Desi in aceeasi zi m-a sunat si mi-a spus ca este in oras si va veni sa schimbe masina de spalat, in niciun caz ca sa ma evacueze. L-am anuntat ca nu sunt acasa si m-a amenintat ca sparge usa. Acum mi-a blocat orice cale de a il contacta.Cum pot sa imi recuperez banii? Mentionez ca nu mi-a specificat nimic de un contract de inchiriere si de aceea nici nu am semnat unul.

Răspuns Câştigător
| Sonia822 a răspuns:

Acum nu mai trebuie sa declare contractul, dar prebuie declarate veniturile prin spatiul privat personal, pe contul anaf. Faceti sesizare in forma scrisa la OPC, ANAF, fie via e-mail, fie personal la sediu. Scrieti detaliile cand ati inchiriat, ca n-aveti contract, atasati chitanta si orice alta dovada. Sa urmariti sa primiti OBLIGATORIU nr de inregistrare, lasati datele de de mail, telefon, etc., cnp. Sunt obligati sa verifice cazul, veniturile declarate ale proprietarului, si sa va raspunda in maximum 30 zile. Hotii trebuie sa plateasca. integritate@anaf.ro, cautati si alte adrese, si trimiteti mail la toti odata, sa se vada intre ei.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-ai cum recupera suma respectiva, din ce spui tu n-ai platit chiria pe lunile aprilie, mai si luna aceasta.

| XxEyshax explică (pentru Ioandelasal):

Am intrat pe 23 februarie si am elibert pe 10 aprilie, timp in care am platit absolut tot.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu ai contract de închiriere, nici semnat nici înregistrat undeva.
2. Suma este prea mică ca să merite să îl dai în judecată.
Bani pierduți.

| mihai69 a răspuns:

Pe chitanța aia de mână scrie și ce reprezintă garanția și în ce condiții se restituie (sau nu)? mira-m-aș.
În acest caz, nici de hârtie igienică nu e bună bucata aia de înscris.
Teoretic te poți duce la Poliție și îți explică cei de acolo ce fel de plângere poți să faci, dar nu prea cred că ai șanse să mai vezi vreo firfirică din banii ăia.

| Catrice a răspuns:

Tu ai mai plătit ceva în afara de aia 900?!

| XxEyshax explică (pentru Catrice):

Am platit chiria de pe 23 februarie pe 8 martie, de pe 8 martie pe 8 aprilie si atat.

| Catrice a răspuns (pentru XxEyshax):

Și tu crezi ca în acele 2 luni, întreținerea, curentul și internetul sunt sub 900 lei?!
Poate fi și garsoniera, dacă e într-o zona centrala de obicei întreținerea e mai ridicata.

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

La revedere. Singurul mod in care-l poti face sa restituie garantia este sa ii transmiti, daca mai poti, ca vei reclama la ANAF faptul ca nu a facut contract, desi ti-a promis si, prin urmare, nu a platit taxe. Cand aud de ANAF jigodiile astea de proprietari incep sa o scalde, ca stiu ce inseamna sa inchiriezi fara contract happy Try that.