| TheChamp a întrebat:

stiti cumva daca e posibil in Romania sa te stabilesti undeva in salbaticie, padure in munti, unde sa nu trebuiasca sa cumperi teren, adica daca e undeva izolat nu cred ca trebuie cumparat de la autoritati ...sau ceva, nu stiu, daca iti faci o cabana, se plateste impozit in astfel de circumstante? Adica fara sa am vreo treaba cu statul roman sau autoritatile in general, fara curent sau apa de la stat, cu panouri solare etc, este posibil fara ca statul roman sa ma puna la vreo situatie de plata? Dau funda

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

In Romania, toate terenurile sunt proprietate privata sau a statului.
Daca-ti cumperi sau primesti in folosinta o bucata mica de teren langa un parau in munti, doar atunci ai sanse.
Constructia, daca este demontabila, sau mobila, atunci nu-ti trebuie autorizatii.
Sunt multe sate cu casele abandonate, unde mai locuiesc foarte putini (sau deloc) si iti cedeaza folosinta unei case, doar sa fii la indemana, daca au nevoie de ajutor.

| doctorandus a răspuns (pentru Bula):

Da, corect, sunt sate complet parasite, pe acolo nu mai trece nici Politia, nici fiscul, ca ar trebui sa mearga pe jos kilometri-ntregi. Singura problema este ca vei avea nevoie de lucruri (topor, fierastrau, etc.) pe care daca nu le gasesti abandonate va trebui sa le cumperi, si aici se pune problema banilor, cum faci bani de unul singur in creierii muntilor?

| Bula a răspuns (pentru doctorandus):

Bani poti face prin culegerea fructelor de padure si de ciuperci, De la turisti ocazionali carora le plac locurile rustice etc. etc.
Modalitati sunt multe, doar trebuie gasite. Oamenii au trait mii de ani, si in munti.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Locul ala de care vorbești e proprietatea statului. Deci tot și nevoie sa îl cumperi sau sa plătești chirie

| sierra1 a răspuns:

Orice ai face, ai incălca ceva legi și te ia poliția la șuturi

| Nuzicnume a răspuns:

Și când te-ai trezit, ai văzut ca aveai de plata întreținerea.

| xDianaaaaa a răspuns:

Da, atâta timp cât ocupi o suprafață de teren trebuie plătită, terenul și impozit, și cam tot ce presupune o casă într.o zonă normală, cu proiect și toate actele, există și varianta să mergi la risc cu asta, fără acte și lucruri, dar dacă ești prins nu cred că ai vrea să plătești o asemenea amendă.