| anonim_4396 a întrebat:

E adevarat ca daca imi produc singur curent din panouri solare sau turbina eoliana trebuie platita o taxa la stat?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa platesti nimic la stat, daca energia electrica produsa este doar pentru uz propriu.

| SpitalulDeGlumeti a răspuns (pentru Ioandelasal):

Statul o sa-ti plateasca tie plusul de energie de care nu ai nevoiewinking

| KodrutZ a răspuns:

Hai sa fim seriosi! Inca nu s-a ajuns in halul asta, desi n-ar fi de mirare. Atita vreme cit produci doar pentru tine sau cel putin la nivel oficial nu vinzi altora, nu trebuie' sa platesti nimic nimanui.

| relian a răspuns:

Cel mai bine este sa mergi la primarie si sa intrebi acolo.Aia probabil stiu ce legi sint si poti stii exact cum sta situatiunea.

| geflomedia a răspuns:

Nu, sunt considerate in zona verde.
Statul ajuta si incurajeaza achizitia acestor echipamente prin casa verde.
Costa cam mult dar se merita, am asa ceva.