| slv30 a întrebat:

tatal meu a avut o amenda penala cu 19 ani in urma.Cand dispare amenda de pe cazierul judiciar ca sa ramana curat?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.290/2004 privind cazierul judiciar, republicată în 2009, cu md. ulterioare, citez:
"ART.15.(1) Persoanele fizice înscrise în cazierul judiciar sau cu privire la care s-au fãcut notãri provizorii se scot din evidenţã dacã se aflã în una dintre urmãtoarele situaţii:
b) a intervenit reabilitarea judecãtoreascã sau de drept;"
Conform Codului penal, citez:
"ART.134.Reabilitarea persoanei fizice are loc de drept în cazul condamnării la amendă sau la pedeapsa închisorii care nu depăşeşte un an, dacă în decurs de 3 ani condamnatul nu a săvârşit nicio altă infracţiune."
Fata de aceste prevederi amenda a fost radiata din cazier in termen de 3 ani.