| Slavu_Maryus_1998 a întrebat:

un prieten de al meu a fost condamnat la 3 ani si 3 luni pentru santaj+ ca avea o coadă de 1 an si 3 luni. Intrebarea mea e câți ani va executa din pedeapsa de mai sus. Dacă va iesi la munca cât de devreme poate sa scape?
Sau după 3 luni dacă cere arest la dlmiciliu i se poate aproba? Doar nu e un pericol public:-))
El a mai avut un alt dosar in care a stat inchis preventiv 5 luni si prin probe biologice a dovedit ca e nevinovat ii va scade si astea 5 luni in care a stat pe nedrept? MULȚUMESC

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca pedeapsa pentru santaj este definitiva la aceasta se va adauga pedeapsa neexecutata de 1 an si 3 luni, astfel ca va avea de executat 4 ani si 6 luni.
Sigur ca va putea iesi mai repede, depinde daca si cat va lucra si comportarea pe care o va avea pe timpul executarii. In cele mai bune conditii va putea iesi dupa ce executa jumatate din pedeapsa, respectiv 2 ani si 3 luni.
In prezent arestul la domiciliu nu este o modalitate de executare a pedepsei ci doar o masura preventiva, pe timpul cercetarii penale si judecarii procesului penal. Exista o propunere dar inca nu a fost discutata si aprobata de Parlament si nici nu cred ca o sa fie adoptata.

| Slavu_Maryus_1998 explică (pentru Ioandelasal):

3 ani si 3 luni are de executat tot cu aceea coada dar mai devreme de 2 ani si cateva luni nu poate să iasă? Precizez ca a mai stat inchis 5 luni pe nedrept si s-a dovedit prin probe biologice ca e nevinovat

| Ioandelasal a răspuns (pentru Slavu_Maryus_1998):

Pentru perioada cat a stat inchis, fiind condamnat nelegal, poate solicita despagubiri dar nu se scade din condamnarile legale.

| Slavu_Maryus_1998 explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles si la pedeapsa de 3 ani si 3 luni cât va executa ca va iesi si la munca si o sa aiba un comportament bine