| Lauraaa16 a întrebat:

Buna TPU happy. Am si eu o intrebare... daca cineva sta in arest preventiv 6 luni, poate sa ii dea drumu dupa aceea?, daca condamnarea este peste 2 ani?

Răspuns Câştigător
| BiuL a răspuns:

Teoretic durata arestarii preventive nu poate depasi 180 de zile, dar in practica se mai depaseste acest termen, au procurorii metodelor lor. Cand trec cele 6 luni avocatul sa faca cerere de repunere in libertate pentru motivul asta, depasirea duratei maxime legale a arestarii preventive. Daca e condamnat, se scade din aceea pedeapsa timpul cat a fost in arest preventiv, ma refer la executarea propriu zisa.

3 răspunsuri:
| vangaelis a răspuns:

In arest preventiv stai 29 de zile. Depinde de infractiunea comisa, procurorul de caz poate da mai multe zile pana la sentinta instantei.
daca esti condamnat cu executare precis nu mai iesi happy

| Ionutzu_6007 a răspuns:

Nu ii da drumu. poate doar o perioada de timp.

| Lauraaa16 explică (pentru Ionutzu_6007):

Poate sa stea mai mult de 6 luni in arest preventiv?