| dedea_9740 a întrebat:

In cazul unui divort fara acord cu un copil si cu bunuri, cam cat costa?
Sa spun de la inceput prietena mea este casatorita de 21 de ani.Sotul ei abuzeaza cu bautura, iar ea s-a saturat si vrea sa divorteze. El nu este de acord, nu este violent dar pur si simplu nu vrea sa divorteze. Spune ca daca ea divorteaza el se sinucide.Au impreuna un copil, o casa si bani scosi din banca, plus cateva carduri deschise.Deci cum ar trebui sa procedeze? Va rog ajutati-o, dau cate funde vreti si voturi numai explicati care sunt procedurile si cam care sunt costurile.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inceputul procedurii este simplu, prietena ta trebuie sa introduca o actiune de divort la judecatoria in raza careia au domiciliul. Taxa judiciara de timbru pentru divort si incredintarea copilului este de numai 39 lei si un timbru judiciar de 0, 30 lei. Capatul de cerere privind partajul(impartirea) bunurilor se taxeaza cu 3% din valoarea bunurilor de impartit, conform art. 2 din Legea nr. 146/1997 si timbru judiciar de pana la 5 lei. Daca exista contestatii in privinta bunurilor de impartit acestea se taxeaza separat, tot la valoare, pe transe valorice, conform art. 2 din lege. Cunoscand valoarea bunurilor poate face calculul taxei judiciare de timbru. La taxe se poate adauga onorariul de avocat si onorariul unui expert tehnic, daca se contesta valoarea bunurilor si este necesara expertiza. Cu toate acestea costurile pot depasi usor 10. 000 lei. Numai bine!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Deşi nu mi-e drag deloc, nu ştiu de ce acum sunt tentat să-l cred mai degrabă pe crinu.

| morena a răspuns:

Ei @crinu @crinu, parca tu esti ingerul tuturor celor ce gresesc! Or tu crezi ca bautura nu este un motiv destul de convingator pentru a divorta!? Cate rele mai urmeaza ca sa fi convins, ca e un rau suficient, care trage dupa sine destule rele si motive, pana a atinge dezastrul final! Si eu as ajuta toate prietenele care ar avea aceasta problema! Viata e destul de grea, ca sa mai si accepti sa duci o lupta si cu slabiciunea sotului care te trage in jos! Sa se sinucida dracului, daca tot nu vrea sa se lase nici de baut, nici de ea!
Deci divortul costa 1500Ron iar partajul cred ca are alt tarif, separat de divort!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum s-o ajut mai daca ea vine cu povestea clasica? a uitat sa spuna ori ea ori tu ca are amant de multisor si ca sotul ei ii e doar coleg de camera tolerat. aia e de fapt problema.si probabil copilul nu e al lui. dar si asta a uitat sa precizeze.bineinteles la tribunal va spune ca; ma bate, bea si nu aduce bani acasa. iar tu ca prietena vei fi martora ei.trebuie sa-i ajuti sa se desparta nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problama ta e simpla, alte relatii poti obtine la 0751077 390