| goldenbullet a întrebat:

Ce categorii de permis se pot face de la 18 ani ( camion, tir ). Din cate am vazut pentru tir se poate face doar de la 21 de ani. Vreau sa stiu de la 18 ani ce pot conduce ( cu tonaj cat mai mare )

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce ti-am citat sunt prevederile in vigoare astazi. Unele site-uri nu sunt actualizate la zi.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La intrebarea anterioara ti-am citat prevederile privind varsta pentru fiecare categorie si ce inseamna fiecare.
De la 18 ani, cu permis de conducere corespunzator, poti conduce masinile care se incadreaza la categoriile B, BE, C1, C1E, in prevederile citate vezi si tonajul.
Trebuie sa retii ca acele categorii trebuie obtinute intr-o ordine, intai B, apoi C1 si apoi C1E, nu le poti obtine toate odata si nici in alta ordine, mai reciteste prevederile de la intrebarea anterioara.

| goldenbullet explică (pentru Ioandelasal):

Am vazut raspunsul, doar ca nu sunt sigur ca acele informatii sunt la zi, din cauza ca am vazut pe alte site-uri ca s-a modificat si pentru categoria C, neputand fi facuta doar de la 21 de ani. Nu stiu acum cum este. Pe unele site-uri scrie 18 ani, pe altele 21. Multumesc oricum happy

| goldenbullet explică (pentru Ioandelasal):

Categoria CE este camion cu platforma cu greutate de maxim 25 de tone, nu? Nu tir

| Ioandelasal a răspuns (pentru goldenbullet):

Categoria CE este un ansamblu format dintr-un camion tragator si o remorca, camionul mai greu de 3.500 kg si remorca mai grea de 750 kg, la ambele nu conteaza cu cat sunt mai grele, nu este prevazuta o greutate maxima.

| Ioandelasal a răspuns (pentru goldenbullet):

Ce ti-am citat sunt prevederile in vigoare astazi. Unele site-uri nu sunt actualizate la zi.