Întrebare recomandată | Bigsan a întrebat:

Salut TPU.Vreau sa imi explice cunoscatorii in domeniu cum este cu legea aprobata de curand cu referire la repartitoarele de căldură. Pentru cine si cum se aplică? Este obligatoriu?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cetatenii care au incalzire centrala (la comun) aveau obligatia sa-si monteze repartitoare pana la sfarsitul anului trecut. Un USR-ist a bagat un amendament sa se monteze pana la sfarsitul anului 2023.
Daca ai centrala proprie nu ai treaba.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se aplica pentru blocurile racordate la sistemul de incalzire centralizat.

| Nicusor1975 a răspuns:

În România, a fost recent aprobată o lege privind repartitoarele de căldură, care are ca scop să îmbunătățească eficiența energetică și să reducă pierderile de căldură în sistemele de încălzire centrală. Aceasta se aplică pentru toți proprietarii de imobile încălzite prin sisteme centralizate, care au instalat distribuitoare de căldură în apartamente sau în spațiile de folosință comună. Este obligatoriu ca acești proprietari să înlocuiască repartitoarele vechi cu modele noi, mai eficiente, în termen de 3 ani de intrare în vigoare a legii. Este important de menționat că acești proprietari pot beneficia de un program de susținere financiară pentru acest proces, dar sunt responsabili pentru costurile suplimentare.