| Metal666 a întrebat:

Salut tuturor. Imi puteti explica va rog ce este mai exact francmasoneria? Din cate am inteles e o organizatie secreta care a inceput sa existe oficial din 1700 si ceva, fiind fondata de familia Rothschild. Din cate am citit scrie ca e o organizatie oculta, satanica, avand tot felul de ritualuri sinistre prin care profanii sunt initiati in tainele francmasonice. Ei sunt de fapt acei oameni bogati, numiti si Iluminatii, care au in mana fraiele politice si economice si prin diferite jocuri politice si economice pot schimba conducerea unei tari, ba chiar sa ii si ruineze economia. Deci sunt in concluzie bogatasii de tip Obama, etc. (majoritatea fiind evrei). Dar eu sincer nu cred ca le pasa lor de practici oculte, astea sunt mai mult scorniri dupa mine. Imi puteti oferi deci ceva lamuriri?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Gasesti pe internet multe materiale despre francmasonerie si francmasoni, inclusiv pe site-ul oficial al francmasonilor din Romania, asa ca te poti lamuri.
Si Obama nu este nici evreu si nici prea mare bogatas.

| Ceriik a răspuns:

Francmasoneria (sau „masoneria"), ca instituție, este un ordin inițiatic ai cărei membri sunt înfrățiți prin idealuri comune morale, spirituale și sociale