| CryChristiAN a întrebat:

AM cautat informatii si nu am gasit, dar cu prima ocazie o sa-mi intreb profesorul de religie( respectiv istorie.). Cu ce se ocupa francmasoneria, adica nu sunt iluminatii? Sau este o diferenta intre francmasonerie si cei iluminati?
Din cate am reusit sa "culeg" informatii, nu am reusit din pacate.
Dar inca se mai procedeaza ca-n vechime, adica francmasoneria este o organizatie secreta? Ori s-au mai schimbat "reformele"? In tara noastra se gasesc, din cate stiu, in jur de vreo 8.000 de membrii ai masoneriei, dar e tinuta in secret? Detalii va rog.

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Nici n-o sa gasesti prea multe informatii, ori o sa fie contradictorii.Organizatia asta include oameni cu foarte mare putere economica sau influenta politica.Din umbra,prin intermediul unor,,grade,,mai mici,influenteaza intregi sisteme sociale,hotarand deseori gradul de dezvoltare al unor state. Exista o scara ierarhica bine definita,unii fiind finantatori,altii consilieri,executanti directi,iar ca,,acoperire,, sunt folositi oameni de cultura bine cunoscuti, care nici nu stiu ce se,, unelteste,, in umbra lor.Cam atat e suficient cred ca sa intelegi ca nu are rost sa,, sapi,, mai adanc.

9 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

Ce treaba are religia cu iluminatii si francomasoneria?

| CryChristiAN explică (pentru Thunderstruck):

AM gresit categoria. Scuze.

| reihiuke a răspuns:

Ca sa aflii cu ce se ocupa masoneria, ar trebui sa intrebi un mason. Altfel, o sa primesti niste raspunsuri tampite.

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru reihiuke):

Masonii sunt ultimii care ar da raspunsuri corecte.Te indruma spre orice alt domeniu, numai spre adevarul in ceea ce-i priveste, nu.

| reihiuke a răspuns (pentru Danut_Popa_1961):

Si de unde ar sti atunci, un preot? Daca masonul nu iti zice un raspuns corect, preotul de unde afla corect ce face masonul? happy Aici nu-s eu de acord, cu toata lumea care vine cu "revelarea adevarului" desi nimeni nu a calcat niciodata in masonerie. Unu aude de la altul ceva, apoi zice ca stie, zice si el la altu si celalalt il crede si asa toata lumea "cunoaste" despre ce e vorba.

| reihiuke a răspuns (pentru Danut_Popa_1961):

Sa luam exemplul cu "andreeutza09". Trimite un link care spune ca masonii se inchina lui Lucifer. Dar ea habar nu are daca e adevarat sau nu, doar crede ce scrie pe acel site si i se pare ei ca asa e. Problema e ca nici macar daca citesc articolul, nu am de unde sa stiu daca cei care au scris chiar au avut contact cu masoneria sau au inventat tot asa, pentru ca li se pare.

Sau si mai grav. Unii iau informatii "ce apuca", de colo colo si le inteleg total eronat si desi informatiile sunt corecte, ori sunt scoase din context si combinate prost si astfel dau informatii eronate, ori nu sunt intelese cum trebuie.

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru reihiuke):

Tocmai asta spuneam,ca incercand sa ajungi la,,baza,,esti trimis, printr-o propaganda bine pusa la punct, in diferite directii-fie spre satanisti, fie spre vreo confesiune religioasa, chiar spre o anumita clasa politica.Informatiile contradictorii apar atunci cand cineva incearca sa patrunda in acest,, paienjenis,,.Cum facem noi acum.

| CryChristiAN explică (pentru andreeutza09):

Nu din punct de vedere religios vreau... Se gasesc multe link-uri care mai de care in contradictie.