| somerandomdude713 a întrebat:

Un prieten de-al meu vrea sa mearga in Spania cu mine. Ii trebuie imputernicire de la ambii parinti insa mama sa lucreaza in Germania. S-ar putea cumva sa primeasca imputernicirea mamei din Germania?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poate, mama sa poate face declaratia (nu imputernicire) la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din Germania si sa o trimita prin posta. Vezi ca trebuie sa-i trimiti mamei acestuia datele tale personale, conform cartii de identitate, este obligatoriu sa fie specificate in declaratie. De asemenea tu trebuie sa ai un certificat de cazier judiciar valabil (nu mai mult de 6 luni de la data obtinerii).

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Desigur. Trebuie să meargă mama lui la un notar acolo, apoi actul trebuie tradus și apostilat ca să fie recunoscut de poliția de frontieră română.