| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o nelamurire, vreau sa ies din tara impreuna cu prietenul meu si trebuie sa fac imputernicire pe numele lui. Eu stau in grija bunicilor dupa decesul mamei mele, au luat ei tutela mea. Pot aparea ceva complicatii la notar in legatura cu imputernicirea? Stiu ca trebuie sa fie unul din bunici cu mine, dar vreau sa stiu daca este simplu de facut happy
Multumesc, o zi buna!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti minora trebuie ca tutorele sa-ti faca o declaratie notariala, la un notar public, prin care isi da acordul sa pleci in strainatate si indica drept insotitor major pe prietenul tau (daca are peste 18 ani).
Nu-i nevoie ca tu sa mergi la notar, este destul daca tutorele merge cu actul tau de identitate si actul de identitate al insotitorului. De asemenea insotitorul trebuie sa-si scoata certificatul de cazier judiciar.

| mihai69 a răspuns:

Nu ai prezentat cazul corect. Răspunsul meu se bazează pe presupunerea că ambii sunteți minori. Caz în care TU nu ai ce împuternicire să îi faci lui. El trebuie să aibă împuternicire de la părinții LUI nu de la vreun străin. Iar tu, la rândul tău, să ai o împuternicire de la bunici plus copie după actul de încredințare.
Pe lângă astea, pentru însoțitorii (sau unul singur pentru ambii, că se poate) e nevoie de adeverință de cazier judiciar (valabilă) la ieșirea din țară.

| ⇒ƒℓy◕ Øη◕ RαiηცỜω☻ a răspuns (pentru mihai69):

Prietenul meu este major. happy

| mihai69 a răspuns (pentru ⇒ƒℓy◕ Øη◕ RαiηცỜω☻):

În acest caz, bunicii tăi, pe baza actului de încredințare a ta spre tutela lor îi pot face o procură. La vamă vei avea nevoie de ambele (tutelă & procură) iar însoțitorul (cum zisei mai sus) și de cazier.

| Dinu77744 a răspuns:

Du-te la ambasada romina imputrenicire se face in jumate de zi minimum trebuie sa platesti cam 60 70 euro

| mihai69 a răspuns (pentru Dinu77744):

De când e ambasada „romina" (nevasta lu' Albano, nu? tongue ) în... ROMÂNIA?!?