| AlexDorinel a întrebat:

Salut,va exista vreodată zi in Romania capitalistă in care sa nu conteze daca ai școală sau nu și toți sa fim egali și să ne permitem toți aproape la fel lucrurile? cum era pe vremea comunismului, si ultimul redus reușea să se descurce.

Capitalismul asta nu e bun deloc. E mai mult comunism decât democrație pentru că cerințele societății sunt prea mari și fără cap bagi munca până îți ies mațele și tot ai salariu mic. Îmi doresc ca Intr o zi sa se prăbușeasca capitalismul asta infect.

46 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sper ca glumești

suntserios
| suntserios a răspuns:

"Îmi doresc ca Intr o zi sa se prăbușeasca capitalismul asta infect."

Ai umplut site ul asta cu spam infect.

| Mosotti a răspuns:

Nicaieri nu a existat egalitatea asta de care zici, de unde le scoti?!

Si pe timpul comunismului, si acum e la fel.
Ala care are cap si e mai capabil, castiga mai mult, isi permite mai mult, ala mai slab la minte castiga mai putin si isi permite mai putin, sistemul e acelasi.

De ex pe vremea comunismului un munictor muncea ce ii venea rau, si lua sa zic um 2500-2700 lei lunar.
Un profesor muncea mult mai usor si lua 3700-4000.
Un inginer avea cam 4000-4400.
Iar fara scoala nu poti fi profesor, inginer, medic, etc, si deci nu merge societatea fara scoala.

Asa ca aia e.

Cu ce nu-s eu de acord acum e cu patronatul, nu e normal ca unu doi sa ia 90 % din profit nefacand mare lucru, si aia care chiar muncesc sa ia un salariu fie mai mare sau mai mic.
Normal e sa ne strangem 20 insi sa zicem, sa contribuim toti, facem o firma, muncim dupa pregatire fiecare, vindem, exportam, luam bani, si impartim profitul la toti, si iese pe aceiasi munca mai mare venit.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Cred ca te am mai intrebat de vreo 4-5 ori dar ce te opreste sa faci parte din aia care iau 90% profit?

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Nu ar trebui sa existe posibilitatea sa faci asa, nu conteaza altele. Ca altfel mereu tendinta de asurprire va exista, ala care e mai hot sau cu un cap mai sus in mod special, sau ala care mostenit ceva si porneste ceva cu banii aia, bani pe care altul nu ii are, va vrea sa faca asta sa aiba cat mai mult.

Ai cap, da, iei si tu 20000 in loc de 2000, dar nu sute de milioane. Ca in fond toti muncim in felul nostru! Si eu muncesc 8 ore munca mea, si ala 8 ore umbla dupa contracte, clienti (e doar un exemplu).

Ca sa revina si celorlalti ceva mai mult pe aceiasi munca, nu sa iei tu 2000000 si aia 1000 in loc de doua.

Si dupa aia cand se face prea mare sa nici nu mai poata altii sa deschida ceva pe acelasi domeniu, ca vine ala, lasa preturile mai jos ca-s permite, si te zboara pe tine de pe piata.
Si dupa ce se face si mai mare, te trezesti ca pica tara fara ala, si ca sa nu pice...hai din banii prostilor sa il sustinem sa nu pice desi nu noi am gresit, vezi ce a fost cu bancile prin america, deci iata.

Tu muncesti de iti vine rau, ca sa faci niste actionari si mai bogati, si ei vin sa-si ia banii lunar.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Nu mi ai raspuns la intrebare.
Pe tine ce te face sa fii ala care ia 90% din profit?

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Pai nici nu conteaza de ce, nu trebuie sa poti sa ajungi asa.
Nu ajung ca nu am capul aluia de descurcareala ca sa speculez o perioada anume cand se poate face ceva, si n-am cap sa fur, si nu am mosteniri ca sa am bani de investit, sa cumpara terenuri si apoi sa dau drumu la imobiliare, e un exemplu.

Dar cum am zis, nu asta e ideea. Orice cap ai avea, sa fie cum am zis, diferenta intre venitul minim si maxim sa nu fie nesimtita. Nu are treaba ca ai putea sau nu, sa ajungi asa.
Ai cap tare, iei de 10-15 ori mai mult, dar nu de 1000 ori.

Stiu ca tu fiind liberal, normal ca nu ti se pare aiurea sa se imbogateasca unii pana nu mai pot bagand motivu ca i-a dus capul (dar nu se spune ca de ce daca are cap, sa aiba voie sa asupreasca pe altii), ca asta e doctrina liberala de fapt, dar zic ca idee la general, mai mult initiatorului am zis.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

"Nu ajung ca nu am capul aluia de descurcareala ca sa speculez o perioada anume"

vezi, asta e... daca tu nu poti nu vrei sa aiba nici altul. Urata mentalitate.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru suntserios):

Daca toti ar fi pe postul celor care iau 90%, atunci cine ar produce acel 90%?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru suntserios):

Scuze ca intervin. Si eu sunt unul din cei care nu iau 90%. Ce face sa nu fiu unul din aceea? Bunul simt, tupeul si, de ce nu, dorinta de a nu ma stapani averea in loc sa o stapanesc eu. In plus vreau sa traiesc o viata linistita, cu familia, nu sa fiu el fugitivo prin tari straine sau doamne fereste sa imi vad familia la vorbitor. Ca un om care actioneaza cinstit nu va putea niciodata sa stranga averi in cativa ani.

| Mosotti a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nu, suntserios o zice din punct de vedere liberal, ca zice "aaa daca ai cap, de ce nu faci ca ala?", pentru ca stie ca 90 % nu au cum sa aiba sansa asta, si stie ca niciodata nu se va ajunge la ce zici tu. Nu zice ca e vb de noroc aici.

Dar ideea nu e aia, ideea e ca nu e normal sa se poata asa ceva, ca unii care au mai mult noroc sa zicem (nu neaparat cap), sa asupreasca pe restul.
Asta el nu-ti zice, ca insasi faptul ca li se permite la aia cu capul mai nu stiu cum sau noroc, sa faca asta. E aiurea.
Iei mai mult ca na, te duce capu, dar nu exagerat de mult ca maine poimaine sa cumperi si politicu si sa domini tu o tara intreaga cum vrei.

Sa luam un exemplu, daca eu sunt inginer si proiectez blocuri care sa nu iti cada la cutremur, cu ce e altul mai presus ca mine ca si creier sa ia el 100000 de euro lunar si sa nici nu faca mare lucru, culmea, daca eu iau sa zicem 10000, iar un muncitor ia 3000.
Daca ala nu lua 100000 moca, eu luam un 15000 si muncitorul un 4500 pe aceiasi munca, e doar un exemplu.

Deci el ma ia pe mine, ia muncitoru ca sa-i faca treaba, deci pana la urma nici nu stiu ce cap are, decat sa zic ceva mosteniri sau noroc de sansa sa faca ceva exact cand trebuie si ca perioada.
Ca multi au cap sa faca ceva, dar nu se nimereste cand trebuie ca si perioada.

Daca are asa cap, de ce nu proiecteaza el blocu?! Si hai, sa aduca muncitor pentru munca de jos.
Ca daca era in stare, proiecta el si nu mai dadea bani la ingineri, deci era bine pentru el, dar nu poate!

Dar nuuu, el aduce arhitect, inginer, diriginte de santier ca sa-i faca lui treaba, si dupa aia le da la aia putin, si el ia grosul.
Daca are o firma de vanzari, angajeaza agenti de vanzari sa ii faca treaba, sa umble dupa clienti.

| suntserios a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Off, gresesti in multe privinte incat e nevoie de un roman sa explic.

In primul rand de ce mentalitatea asta ca oricine are un business care functioneaza in tara asta e hot? Nu am inteles niciodata. De ce trebuie imediat sa punem eticheta... are o afacere de succes inseamna ca e nesimtit si a furat? De ce?

Nici eu nu fac parte din cei care iau 90% din profit... dimpotriva lucrez intr-un bussines in care ownerul are un profit frumusel. Nu neg, sunt platit ok, dar nu la nivelul de proprietar de afacere.
Si da, firma in care lucrez eu sefii nu fug de lege, nu sunt nesimtiti. Pur si simplu au muncit sa duca afacere unde e. Si am cel putin doi cunoscuti, propritari de afacere care au muncit pe branci si au afaceri legale, cu contracte declarate, cu plata taxelor la timp.

Si da, ma uit la ei si stiu ca eu nu am capacitatea, cel putin nu acum, sa conduc o afacere si sa o ridic la nivel de profit frumusel. Nu am nici idei, nici vointa si mai ales prefer salariu care vine luna de luna nu sa imi investesc toate economiile sa incep ceva care va merge sau care nu.

Pe scurt nu invidiez oamenii care au avut idei, care au riscat si care au avut noroc.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Eu zic sa termini cu povestile astea cu nu e normal.
E foarte normal, faptul ca tu nu ai fost in stare nu inseamna ca pentru restul nu e normal.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru suntserios):

Eu ma refeream la cei care iau 90% din profit. Si numai ca el ia 90% din profit, iar cei care-l produc doar 10% este hotie. Legile economiei de piata ne arata acest lucru. Asta ese exploatare sclavagista, nu capitalista.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Adica dupa tine e normal sa nu faci mare lucru, sa munceasca altii pentru tine cu cap f stralucit, si tu sa iei grosul, iar aia abia sa se intretina. Sistemul in sine nu e bun, principiu.
Adica iei milioane pe capul altora de fapt.

Doar ca ai avut tu noroc sa faci ceva cand trebuia, sau ca ai avut bani mosteniti. Nu zic ca nu ai avut cap, ai avut, dar si multi altii au la fel.

S-a intamplat ca dupa 1990 sa fie lumea doritoare de sucuri, si pentru ca cele originale erau scumpe, a venit un tip si a facut dozatoarele TEC unde aceiasi cantitate de suc costa de cam 4 ori mai ieftin, sigur, gustul nu era chiar ca la alea originale, dar asta cam doar la cola, la restul era cam la fel, si nici nu ingrasa, ca aveau aspartam.
Dar asta nu inseamna ca nu avea si altul acelasi cap. Insa ala a facut in perioada care trebuie.

Prietenu meu programatoru are in contract ca daca are o idee, ceva, si le asuma firma! Adica se foloseste ea de ideile lui sau de ce face pe acolo.
Adica daca el a scos o aplicatie cu care se face treaba mai repede si mai bine acolo la ei, firma profita de asta, nu ii da si lui cota parte la drepturile de autor, e doar un exemplu.
Deci l-a aranjat legal, a si facut asa si asa s-a intamplat.
Daca vrei sa faci tu ceva de la zero nu prea merge ca-s aia mari care te scot afara repede de pe piata, si tot asa.

| suntserios a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nu e hotie.
Daca tu ai o afacere si angajezi legal oameni si ii platesti legal unde e hotia?

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

"Prietenu meu programatoru are in contract ca daca are o idee, ceva, si le asuma firma!"

Perfect, daca are o idee de ce nu o dezvolta pe cont propriu si o vinde pe urma firmei? De ce?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru suntserios):

Poate am gresit eu ca nu am specificat exact. Nu este hotie din punct de vedere legal, dar din punct de vedere uman, da, este hotie, in modul in care este numita in popor. Asa cum este si in pietele agroalimentare. La noi sunt doar cei de culoare si fara studii. Am avut ocazia sa vad urmatorul fapt: a venit un producator autentic cu marfa. Dar nu a gasit loc din cauza acestor "comercianti" A venit un magrahon care i-a spus ca-i ia marfa cu 2 lei kg. In piata era 10 lei. Zilele trecute o femeie din piata i-a spus sotiei ca nu poate lasa mai jos pretul, desi ea ar vrea ca sa-si vanda marfa, din cauza ca ceilalti vanzatori, de culoare, o scot afara din piata.
Si vrei sa-mi spui ca acestea nu sunt hotii?
Dar faptul ca platesc muncitorii la salariul minim, apoi le mai da sau nu ceva inseland statul si bagand banii in buzunar, nu-i hotie?
Nu mai vorbesc de invartelie mari din contabilitate. Am tinut ca al doilea job, evidenta contabila a unui punct de lucru si stiu.
Uneori chiar daca nu sunt bani negrii, dar gri tot sunt.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Nu de asta e vorba, alea erau exemple in acel sistem.
Dar sistemul in sine e inuman, tu asta nu vrei sa admiti.
Insa nici nu ma mira, ca liberalismu e inuman asa ca e clar, ca liberalism asta inseamna, sa faci bani pe spatele altora asuprindu-i, e putin relevant ca ai sau n-ai cap, asa ceva nu e normal sa se intample din punct de vedere uman.

Muncim si luam tot rodul muncii, asta e, fiecare munceste si isi ia bani dupa pregatire, dar atat.
Nimic mai mult. Nimeni nu munceste pentru altul.

| suntserios a răspuns (pentru CodrutElian1990):

In primul rand vorbeam de afaceri nu de samsari si speculantii din piete.
Sunt cu totul doua lururi diferite.

Si in continuare, de ce nu poti vedea lucrurile legale care se intampla. Aici discutam despre un principiu nu despre faptul ca exista coruptie si evaziune fiscala.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Capitalismul e la baza oricarei societati dezvoltate.
Ideile tale sunt doar utopii. Si tocmai de astea nu au fost aplicate pana acum.

Si inchei discutia. E clar ca nu poti depasi niste lucruri din cauza unor frustrari. Asta nu poate conduce la dezvoltarea unei societati.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru suntserios):

Stii cum a zis Mos Ion Roata: -că, dă, noi știm a învârti sapa, coasa și secera, dar dumnevoastră învârtiți condeiul și, când vreți, știți a face din alb negru și din negru alb…
- de la vorba pana la fapta este mare deosebire;
Sau mai de actualitate cum zice conationalul nostru: "Teoria ca teoria, dar praftica ne omoara."
Si piata agricola este o afacere sau un Business cum se spune acum, ca nu ne mai place limba romana. Speculanti sunt in toate ramurile de afaceri si aceia au profiturile cele mai mari.

| suntserios a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nu ma incalzesc citatele tale.
Discutia era strict despre cineva care face o afacere LEGALA si care se bucura de profitul de pe urma acesteia. Nu au rost deviatii de genul specula in piata samd.

| Mosotti a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Pai in sine liberalismul este hotie, inumanitate! Pe asta se si bazeaza, pe exploatarea omului de catre om, hotie si altele.
Banul e singura valoare, profit maxim cu cheltuieli minime si in timp cat mai scurt, asta e regula.

Nici nu cont ca ai cap sau n-ai, e inuman sa lasi pe unu sa asupreasca pe altii, nu trebuie sa se ajunga la asta. Ai cap, munceste pe pregatirea ta si iei venit conform la asta, dar nu milioane de euro pe spatele altora, pe spatele capului altora de fapt. Adica tu esti arhitect, si dupa aia la un noroc ceva, asupresti alti arhitecti desi aveti acelasi cap.
Deci nu e vb de cap aici.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Pai capitalismul este bun, nu am zis ca nu e bun, fara capitalism nu prea poti, fara concurenta.

Dar e una sa fie un capitalism bun, si alta unul inuman.
E una sa facem toti o firma si sa producem, sa luam profitul toti si sa o ducem bine dupa pregatire, si alta e ca unu sa ne munceasca pentru el si sa o ducem mai rau.
Ca muncitoru are cap si fizic pentru munca lui, ingineru in felu lui, tehnicianu in felu lui, toti au cap in felul lor, intre ei nu poate fi o asa o uriasa diferenta de cap cum e intre ce ia asupritorul si ce ia restul.

E una sa ai o brutarie, o cizmarie, frizerie de familie, sa muncim pentru noi, si asta e f bine.
De aia n-a mers comunismul, ca nu avea economie de piata.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Mai marii smecheri ai lumii nu au fost destepti neaparat. De ex familia Kenedy a ajuns mare cu prohibitia la specula, deci incalca legea, fac bani, dupa aia intra in politica si se fac smceheri.
Dupa aia devin mai bogati, fac razboaie si altele, si uite asa, se fac si mai mari.

Becali saracu, ce destept e? A furat, a facut smecherii.

Si restul cu afacere, bucara-te de profit muncind tu!
De ce sa munceasca altii pentru tine? Asta tu nu ai inteles.
Ai cap, munceste si fa tu, si tot ce iei, e al tau, si e corect.
Daca nu, imparte profitul cu cel care mai munceste cu tine.
Ca si tu si ala sa zicem ca 8 ore munciti fiecare in felul vostru, daca amandoi contribuiti la realizarea acelui lucru din care vine profitul, trebuie sa luati amandoi din profit cam la fel.

Ptr ca pe munca ta, oricat cap ai avea, NU ai cum sa faci asa averi.
Faci doar pe spatele altora, iar asta e inuman, insa sti asta, dar esti de acord ca na, ai orientare liberala, adica esti si tu inuman (nu exista liberal uman, ma refer la ala care cunoaste ideologia liberala cu adevarat, pentru ca liberalismul inseamna inumanitate), dar na, nu e problema, iti respect cum esti, insa intr-o lume normala si ok, nu ar trebui sa existe asa ceva, exploatarea omului de catre om.

Asa ca aia este.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru suntserios):

Nu ai inteles nimic.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Devina sunt oamenii ca accepta acele salarii. Ia sa nu mai muncească niciunul pana nu se fac salarii decente sa vedem dacă mai profita cineva, problema e ca oamenii accepta și nu se unesc pentru o cauza comuna.

| Mosotti a răspuns (pentru Emma30555):

Corect spus, cam asta am zis si eu, sa lupte sa schimbe sistemul, sa existe doar cooperative, nu patronat, muncim in firma pentru noi, toti contribuim, facem firma, impartim profitul in functie de pregatire, nu sa ia unu 90 %.

Insa lumea nici nu stie ce sa ceara, asa ca aia e.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Eu am spus un pic diferit. Sa fie plătiți oamenii mai corect și în funcție de profit

| Mosotti a răspuns (pentru Emma30555):

Pai nu exista diferit, ca sa fie platiti mai corect, trebuie sa nu mai existe patronat, ca tot profitul sa se duca in salarii, nu sa ia patronu grosul, si ce ramane sa dea la salarii.
SI atunci la aceiasi munca, ai mai mult. Aici e aici.
Daca un muncitor la patron are 2000 lei, la cooperativa ar avea 3000, e doar un exemplu, pe aceiasi munca.

In sistemul actual nu ai cum sa fi platit corect cand altul iti fura tie munca, si isi asuma el grosul profitului facut din munca ta.
Ala incalca legile, fura, se ridica sus, sau a mostenit avere de la tacsu care a furat, face ceva, si angajeaza destepti sa-i faca treaba.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Pai și cum poți sa rezolvi asta prin legi în democrație? Ce spui tu ca fura ca e ilegal nu ai cum sa demonstrezi, poate nu e ilegal ce face. În schimb dacă toți angajații se unesc și spun ca nu mai vin la munca dacă nu plătește corect, având cifrele profitului, nici patronul nu are de ales și va plăti corect. Asta e calea, oamenii, angajații sa nu mai accepte sa facă munca pe bani puțin, sa și cunoască valoarea și sa ceara cât merita.

| Mosotti a răspuns (pentru Emma30555):

Pai nici nu e nevoie sa demonstrezi, vorba vine fura, in mod legal ii revine grosul din profit, deci e exploatarea omului de catre om, iar asta democratia nu trebuie sa permita aceasta chestie inumana.
Sa permita un capitalism sanatos, sa muncim pentru noi, fie ai afacere de familie si muncesti pentru tine, fie facem mai multi firme si muncim tot pentru noi, deci NU sa munceasca cineva pentru altul.

Pai daca va plati corect nu va mai fi patron ca nu ii mai convine, pe langa ca multi nu stiu sa faca mare lucru, si deci de unde si-ar lua banii?! Nu merge in multe cazuri.
Ca sa plateasca corect, inseamna ca va deveni asociat si atat, deci automat cade sistemul de patronat. Adica sa ia si el ca si ceilalti si atat.

Deci fara schimbare de sistem, nu va fi bine niciodata.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Again, nu stii absolut nimic despre cum era inainte.

| Catrice a răspuns:

Pai și? Pe vremea lui nenea doctorii aveau mai mult decât ala de matura strada. Da' nu fiindcă avea bani, ci fiindcă avea relațiihee hee

| Zuzu1991 a răspuns:

SHi-a-SHi-a-mi vini catiodata dorule
sa dau cu cutzatu'n piatra doruleeeeee

la fel si tu, ai un chef sa miauni dupa comuism si alte TAMPENII...
toate, toate, TOATE economiile comuiste au dat faliment sau aproape (Europa de Est) sau au devenit capitaliste (China, Cuba) sau se moare de foame pe fata (Koria di Nord)
da' tu iti doresti

poate tu ai treaba in Corea de Nord si noi te retinem... DRUM BUN!

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nu conteaza nici acum daca ai scoala sau nu, cat timp nu incerci vreo profesie prin care risti vietile oamenilor daca nu esti pregatit.

| CIaudiu a răspuns:

"Capitalismul asta nu e bun deloc. E mai mult comunism decât democrație (...)" - pai e perfect pentru tine, si asa esti comunist. Acum te simti ca acasa.

| Meme10Meme a răspuns:

Da ma, aia care nu stiu sa vb sa aibă bani. Tare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Capitalismul e motivul pentru care evoluam.
Si nu ne ducem de rapa ca societate.

| chuckmanson a răspuns:

Capitalismul este o binecuvântare distribuită inegal.
Comunismul este un blestem distribuit egal.

| NunuNini a răspuns:

Sa nu conteze daca ai scoala sau nu? Pai crezi tu ca fara scoala vei putea presta un serviciu unde ai nevoie de specializare? Niciodata nu a existat asa ceva. Si niciodata nu s-a platit la fel o munca necalificata (sapat santuri, de exemplu), cu una inalt calificata.

Răspuns utilizator avertizat
| CelCareRamaneInUrma a răspuns:

Pai cine te pune sa muncesti pana iti ies matele? Te obliga cineva? Esti liber sa te duci unde vrei daca nu-ti convine.Deschide si tu o afacere si fa-te patron ca sa nu mai muncesti, esti liber sa faci si asta.De ce nu te muti in Coreea de nord?

| CelCareRamaneInUrma a răspuns:

Pai cine te pune sa muncesti pana iti ies matele? Te obliga cineva? Esti liber sa te duci unde vrei daca nu-ti convine.Deschide si tu o afacere si fa-te patron ca sa nu mai muncesti, esti liber sa faci si asta, daca n-ai''cap''e fix problema ta

| soriciculapte a răspuns:

Exista vreo zi in care sa nu pui o intrebare cretina?