| AvalohAlyn a întrebat:

Deși m-am născut în 1994, mie mi se pare bun comunismul că idee in sensul că toți oamenii sunt egali..Nu că aș fi de acord cu tot ce a făcut Ceaușescu dar zic că comunismul ca idee e o chestie chiar buna adică la ideologie mă refer,egalitate, fraternitate etc..Toți oamenii chiar sunt egali și trebuie să fie egali. Asta zice și susține și Iisus Hristos care nu are vreo legătură cu comunismul.
Și faptul că toate magazinele,fabricile,industriile, companiile aparțin statului e la fel de bine..capitalismul trezește în oameni dorințe materialiste,lacome și chiar comportament materialist și avar.. marile companii nu se mai satura de bani și consumerismul e in floare și prea exagerat in lume,tocmai din cauza capitalismului dar lăsând asta la o parte,ideea că toți oamenii sunt egali este adevărată, corecta și foarte buna ..nu credeți? Ce atâta diferente sociale și financiare între oameni? Ce atâta îmbogățire nedreaptă? De ce unii sunt mai dezavantajați decât alții în viața? E normal? De ce exista atâta mafie,interlopi și golănime? Ceea ce pe vremea comunismului nu era,au răsărit ăștia ca ciupercile după ploaie,există multa șmecherie proasta in România și dacă era comunism acum nimeni nu mai "ciripea" nimic la altul, și nu mai avea curajul sa nedreptățească pe cineva, nu mai avea curajul sa atace oameni nevinovați sau să facă șmecherii și să stea în libertate bine mersi..De asta românii nu l-au apreciat pe Vadim Tudor și nu l-au ales că președinte căci dacă era el dispărea și mafia și corupția și hoția și interlopii și toti infractorii sau cel puțin era redus la maxim așa zisul fenomen infracțional cel puțin mie bunicii mi-au zis că atunci nu îți era frica sa mergi pe strada nici ziua nici noaptea,nu exista atâta golănime și șmecheri prosti, nu existau atâția șmecheri prosti inconștienți cu mașini scumpe luate din străinătate sau uneori furate care pur și simplu te calca pe strada pe trecerea de pietoni daca nu ești atent având o viteza de mașină de curse..Vadim Tudor era soluția unei Românii sigure fara mafie,corupție și hoție,el lupta pentru dreptate și era cinstit,își iubea tara cu adevărat nu ca politicienii de acum și că lumea de acum unde patriotismul aproape a dispărut toți sunt cu UE cu NATO dar nimeni nu pune România pe primul loc cum făcea Trump cu țara lui în America...Ce era mai rău sa nu mai existe corupție,hoție,mafie in tara și să fie Vadim Tudor președinte sau sa fim in UE și NATO cu Iliescu,Băsescu, Iohannis,Constantinescu dar sa fim o țară coruptă,plina de infractori și hoți,mafie și incompetenta,cum suntem acum?
Romanii nu aleg cu capul oricum, aleg cu altceva..Au distrus tara asta toți care s-au perindat pe la Putere de-a lungul a 30 de ani,românii nu se mulțumesc să își ia realăo singura data ei vor de doua ori și l-au ales pe Iliescu, Băsescu și Iohannis de 2 ori, de parcă toți ăștia in primul mandat au făcut ceva bun pentru România și români. Spalati-va pe cap cu clasa politică căci va meritați soarta votând prost de 30 de ani și acum toată lumea lovește și critica pe A.U.R exact cum îl critica și pe Vadim și râdeau de el. Vreti in UE? Zburați toți în UE că si așa nu va iubiți tara nici 1% oportuniștilor.
Capitalismul e de rahat,se vede asta in societatea de azi,pe strada etc.
Tupeul și șmecheria unora a atins cote maxime și trăim într-o țară în care sistemul de sănătate și cel de educație sunt la pământ, pe ultimele locuri in Europa si unde mori in spitale și școala nu te ajuta la nimic..pai așa era pe vremea lui Ceaușescu? Eu n-am prins dar era mai bine atunci, mi-aș fi dorit să fi trăit atunci mai simplu și mai cu adevărat bucuros nu ca acum cu de toate dar goi în suflet și cu caracterul mizerabil.
Adevărul e că pe Vadim Tudor nu l-au meritat românii.ei meritau numai criminali împotriva umanității cum este Iliescu..mare adevăr am spus.
Romania nu are viitor.Și de ce? Că oamenii voteaza prost sau nu ii interesează votul,de ce să nu dai votul la un om independent de exemplu dacă ești satul de clasa politică sau la un partid nou patriot,iubitor de țară și antisistem,creștin că AUR si alegi sa nu te prezinți deloc la vot? Va spun eu de ce,din indiferență și nepăsare față de România,copii, pare bti,bunici,nepoți,din trădare de țară și complicitate la distrugerea țării,asta faci daca nu te prezinți la vot și lași partide că PSD și PNL sa conducă Romania...Ce părere aveți românii merita să trăiască cum trăiesc deoarece nu le pasă de vot sau au ales mereu prost la alegeri? Comunismul era mai bun ca capitalismul? De ce s-au îmbogățit unii peste noapte și exista atâta golănime in România,nu din cauza democratiei si capitalismului? Nu am nimic cu democrația ba chiar îmi place și ideea democrației la fel, dar doar ideologia caci in realitate noi in Romania am înțeles greșit democrația.Așa e?

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

„Deși m-am născut în 1994, mie mi se pare bun comunismul"...
====
Trebuia să fi spus „Din cauză că m-am născut... etc."
Pentru că dacă ai fi fost măcar tată de copii în acele vremuri și pus să trăiești cu 1500 de lei leafă, fără lumină, căldură, alimente de bază etc. nu cred că ți s-ar mai fi părut așa bun. Și nu, oamenii nu erau deloc egali. Am avut ocazia prin 1988 să văd ce avea un securist (grad mare) prin cămară și frigider. Chiar nu era egal cu al meu, pe bune. Nu mai spun de casă...

| TamplaruAnisoara a răspuns:

La așa popor, așa conducător.