| HihihiHahaha a întrebat:

Va rog frumos, ma puteti lamuri ce inseamna aceasta hotarare mai pe intelesul tuturor? Funda!

Solutia pe scurt: În baza art. 396 alin. 1 şi 4 din Codul de procedură penală raportat la art. 83 din Codul penal şi art. 375 alin. 1, art. 396 alin. 10 din Codul de procedură penală, stabileşte pedeapsa de 8 luni închisoare în sarcina inculpatului ---, CNP ---, sub aspectul săvârşirii infracţiunii de Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe, faptă prev. şi ped. de 336 alin. 1 din Codul penal cu aplicarea art. 5 din Codul penal. În baza art. 83 alin. 1 din Codul penal cu aplicarea art. 5 din Codul penal amână aplicarea pedepsei închisorii pe un termen de supraveghere stabilit în condiţiile art. 84 din Codul penal, de 2 ani de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri. În baza art. 85 alin. 1 din Codul penal pe durata termenului de supraveghere, inculpatul trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune de pe lângă Tribunalul Olt, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile, precum şi întoarcerea; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art. 86 alin. 1 din Codul penal pe durata termenului de supraveghere, datele prevăzute în art. 85 alin. 1 lit. c - e se comunică Serviciului de Probaţiune de pe lângă Tribunalul Olt. În baza art. 85 alin. 2 din Codul penal impune inculpatului să execute următoarea obligaţie: a) să participe conform programării ce va fi realizată de către consilierul de probaţiune la programul „Drink and Drive – schimb de bune practici în vederea elaborării unui program specific de reabilitare a persoanelor condamnate pentru conducerea autovehiculelor sub influenţa băuturilor alcoolice". În baza art. 86 alin. 2 din Codul penal, supravegherea obligaţiei stabilite potrivit art. 85 alin. 2 din Codul penal se face de Serviciul de Probaţiune de pe lângă Tribunalul Olt. În baza art. 404 alin. 3 din Codul de procedură penală atrage atenţia inculpatului asupra consecinţelor nerespectării măsurilor de supraveghere şi obligaţiilor impuse şi ale săvârşirii de noi infracţiuni în cursul termenului de supraveghere. În baza art. 274 alin. 1 C. proc. pen. obligă pe inculpat la plata sumei de 300 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 20.04. 2015.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este destul de simplu:
Persoana a savarsit infractiunea respectiva, si-a recunoscut vinovatia, a fost condamnata la minimul pedepsei si a beneficiat de reducerea cu o treime, respectiv a primit 8 luni in loc de 1 an. Nu trebuie sa faca acum inchisoare si nu va trebui sa o faca nici pe viitor daca va respecta intocmai, pe perioada de 2 ani ai supravegherii, masurile stabilite in hotarare, inclusiv va plati cheltuielile de judecata. Conform Codului penal, citez:
Art.88.Revocarea amanarii aplicarii pedepsei
(1) Daca pe parcursul termenului de supraveghere persoana supravegheata, cu rea-credinta, nu respecta masurile de supraveghere sau nu executa obligatiile impuse, instanta revoca amanarea si dispune aplicarea si executarea pedepsei.
(2) In cazul cand, pana la expirarea termenului de supraveghere, persoana supravegheata nu indeplineste integral obligatiile civile stabilite prin hotarare, instanta revoca amanarea si dispune aplicarea si executarea pedepsei, afara de cazul cand persoana dovedeste ca nu a avut nicio posibilitate sa le indeplineasca.
(3) Daca dupa amanarea aplicarii pedepsei persoana supravegheata a savarsit o noua infractiune, cu intentie sau intentie depasita, descoperita in termenul de supraveghere, pentru care s-a pronuntat o condamnare chiar dupa expirarea acestui termen, instanta revoca amanarea si dispune aplicarea si executarea pedepsei. Pedeapsa aplicata ca urmare a revocarii amanarii si pedeapsa pentru noua infractiune se calculeaza conform dispozitiilor privitoare la concursul de infractiuni.
(4) Daca infractiunea ulterioara este savarsita din culpa, instanta poate mentine sau revoca amanarea aplicarii pedepsei. in cazul revocarii, dispozitiile alin. (3) se aplica in mod corespunzator."
Daca respecta intocmai hotararea va fi bine, daca o incalca atunci va face inchisoare.

| HihihiHahaha explică (pentru Ioandelasal):

Si permisul il primeste?

| Ioandelasal a răspuns (pentru HihihiHahaha):

Permisul este anulat si se va putea prezenta la examinare, pentru un nou permis, dupa trecerea unui an de la data hotararii de condamnare, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.114.(1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
  b) titularul permisului de conducere a fost condamnat, printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru infracţiunile prevăzute la art. 334 alin. (2) şi (4), art. 335 alin. (2), art. 336, 337, art. 338 alin. (1), art. 339 alin. (2), (3) şi (4) din Codul penal;"
"ART. 116. (1) Persoana al cărei permis de conducere a fost anulat ca urmare a  rămânerii definitive a unei hotărâri judecătoreşti de condamnare pentru una dintre faptele prevăzute la art. 114 alin. (1) şi la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obţinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, după caz, dacă a intervenit una dintre situaţiile următoare:
  b) a trecut un an de la data graţierii pedepsei sau a rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus suspendarea executării pedepsei sub supraveghere;"

5 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

A primit o pedeapsa de 8 luni de inchisoare cu suspendare, nu cu executare. Daca nu respecta una dintre conditii executa pedeapsa. Daca primeste o alta pedeapsa penala, in afara de asta, executa ambele pedepse.

| minrest a răspuns:

A luat cu suspendare, mai vrea si permis dupa ce a circulat baut? O sa poata da din nou pentru permis.