| carol9551 a întrebat:

Salut, vin și eu cu o întrebare!
Stau la casă și în fața porții care are 4m lungime mai am în stânga și în dreapta acesteia spațiu suficient cat să parchez două mașini fără a rămâne în drum, acest spațiu reprezintă deschiderea mea la drum și gardul este făcut de mine, în partea stângă cum te uiți spre poartă un vecin care nu are deloc spațiu în dreptul lui de a parca primește mereu vizitatori pe care îi îndrumă să își lase mașina în fața gardului meu, uneori blocându-mi și poartă alte ori nu.
Întrebarea mea este, poate cineva să își lase mașina pe acea suprafață betonată din fața porții mele? Specific ca nu este amenajat trotuar, eu singur mi am betonat înainte acolo fiind doar pământ, mă deranjează deoarece când scot mașina din curte eu o trag în acel spațiu până închid porțile astfel nu blochez nici traficul, însă dacă el îmi blochează acea parcare trebuie să fac 10 manevre.
Mulțumesc!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, poate, fiind drumul din fata casei este drum PUBLIC si poate fi folosit de oricine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat nu iti blocheaza poarta si nu sunt semne de oprirea interzisa poate parca cine vrea ca nu e terenul tau indiferent ca l-ai betonat sau nu. De altfel nici nu cred ca aveai voie sa faci lucrari pe spatiul public.

| johnnny123 a răspuns:

Spațiul de dincolo de gardul tău nu-ți aparține ție. Tocmai asta reprezintă gardul, limita proprietății tale. Faptul că ai betonat un teren care nu-ți aparținea nu-l transformă în proprietatea ta. În concluzie, oricine poate să parcheze acolo, cu condiția să nu-ți blocheze accesul în curte.

| Roliii a răspuns:

Acea parcare nu este propietatea ta ci a primariei, insa masina parcata astfel iti obstructioneaza posibilitatea de a iesi cu masina din curte ceea ce poate fi constituit ca fiind un deranjament la adresa ta, ai putea sa-l reclami, insa atentie, nu e sigur ca va merge, chiar daca poti sa-l reclami ar trebui sa primeasca un avertisment sau poate o amenda contraventionala ceea ce dupa mine ar fi prea mult, oricum ar fi, n-a facut nimic ilegal, ar putea simplu sa i se zica sa-si mute si sa n-o mai faca din nou

| carol9551 explică (pentru Roliii):

Eu am încercat să vorbesc civilizat cu el dar nu ai cu cine, nu m ar deranja dacă și el ar fi corect, el și a pus gardul propiu pe un zid de sprijin atribuindu și încă vreo 15-20 mp din spațiul public de aceea am eu "boala" pe el?