| CartoonN a întrebat:

Voi trece direct la subiect cu intrebarea: De ce ura lui Hitler pentru evrei sau mai bine spus, de ce Holocaustul?
Chiar pe TPU am citit ca provine de la faptul ca acesta a intretinut relatii sexuale cu o prostituata evreica si a luat sifilis.Si cand vine vorba de exterminarea evreilor nu mai e vorba de crima ci de statistica, OROARE.In mintea mea e aberant sa extermini atatia oameni doar pentru unul,de aceea nu cred ca sifilisul era ura pentru evrei. In "Hitler",parea ca evreii stapanesc Germania pentru o perioada si deja asta devenise destul de greu pentru germani,inclusiv pentru "MARIA SA",dar totusi germanii nu au fost tratati precum animalele,scuipati,batuti,..., gazati.Deci,de ce?

14 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Antisemitismul era larg raspandit in Europa acelor ani, si de aceea i-a fost atat de usor lui Hitler sa-si puna planul in aplicare. Evreii erau diferiti, aveau alta religie, alt stil de viata, si erau priviti cu suspiciune de europenii crestini. Incetul cu incetul au crescut sentimentele antisemite pe intreg continentul. Hitler dadea vina pe evrei pentru infrangerea Germaniei in primul razboi mondial. De asemenea, mama lui a murit de cancer, iar doctorul care a incercat s-o trateze era evreu. Hitler a fost convins ca acel doctor nu a tratat-o corect pe mama lui, si ca a murit mai repede din cauza acestuia. Au fost si alte motive, dar in general ideea era ca germanii sunt superiori altor natii, iar evreii erau sub-oameni care trebuie eliminati pentru a "purifica" Europa.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

De ce sa judeci o intreaga natiune din cauza unui singur om?

Ura lui Hitler fata de evrei se trage din copilarie.El fiind un artist, la varsta de 18 ani a fugit de acasa pentru a intra la Academia de Arte.A stat 5 ani pe strazile Berlinului pana a fost gasit de o matusa de a sa care i-a oferit adapost si sustinere financiara si morala.Acesta s-a dus la arte si a fost refuzat, in ciuda talentului sau extraordinar la pictura.A fost refuzat pentru ca nu era evreu, conducerea institutiei de invatamant fiind evrei.

Pune-te in locul lui. Fugi de acasa, boschetaresti timp de 5 ani pe strazile capitalei pentru visul tau.Iar cand esti la un pas de a-ti indeplinii visul ti se taie craca de sub picioare pe considerente religioase.Tu, ajungand la maturitate, ce ai fi facut?

| CartoonN explică (pentru AlecsRvaSpunePa):

Bun,ma pun in locul lui.Trec prin ce-a trecut el, ajung la maturitate, am puterea in mana, am puterea de.a extermina evreii.Inainte de-ai gaza, as merge in acele lagare de exterminare si as privi pentru un minut in ochii unui copil. Apoi... apoi cred ca mi-as retrage ordinul.Pot sa fac mai mult decat sa ii omor, pot sa le retrag dreptul de-a ajunge la putere in schimb pot sa-i las pe cei nevinovati sa isi traiasca viata.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru CartoonN):

Da, poate asa as fi facut si eu.Doar ca ura lui nu a fost singurul lucru care l-a determinat sa faca asta. Daca vrei sa aprofundezi subiectul, citeste Mein Kamph.Este cartea sa, scrisa de el, cu memoriile si gandurile sale.

Oricum, evreii sunt un cancer in lumea asta.Incearca sa citesti cateva randuri din biblia gnostica sau manuscrisele de la Marea Moarta, daca esti o persoana religioasa.Si nu cred ca ai mai ierta nici macar un sugar evreu.

"Un evreu poate insela un non-evreu atata timp cat scoate ponoase"
"Unui evreu ii este permis sa intretina relatii sexuale cu un non-evreu daca acesta din urma are peste 2 ani"
"Un evreu va fi pedepsit atunci cand un non-evreu ii va cere ajutorul iar acesta il va ajuta"
"Isus a intretinut relatii sexuale cu magarul sau"

Toate afirmatiile astea, ti se par umane? Corecte?

| CartoonN explică (pentru AlecsRvaSpunePa):

Stiu ca-s nenorociti, spre rusinea mea nu am citit personal mai nimic despre evrei, in schimb proful de religie ne.a spus in mare parte cam ce obiceiuri stricate au.Dar totusi acei copii...

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru CartoonN):

Copii ar fi ajuns sa creasca iar parintii i-ar fi indoctrinat cu doctrina evreiasca.Ca intr-un final ei sa ajunga evrei cu drepturi depline.Un rau trebuie taiat de la radacina!

| CartoonN explică (pentru AlecsRvaSpunePa):

Preferam sa cresc acei copii, cu doctrina nemteasca daca tot vorbim de doctrina, nu sa-i omor.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru CartoonN):

Tu esti in timpul razboiului.Rusii te ataca de la est.Aliatii debarcheaza in Normandia.Generalii tai fug sau mor pe capete, au loc atentate asupra vietii tale odata la 3 zile.Ata de cresterea copiilor dusmanului te ocupi acum, asa-i?

| CartoonN explică (pentru AlecsRvaSpunePa):

In loc de lagare putea sa faca acele tinuturi de est evreiesti, sa-i tina acolo pana cand avea timp de ei.Au fost niste copii, femei...nevinovati.

| CartoonN explică:

Si ura lui Hitler unde e, in istorie cumva? Pentru ce exteminarea lor, ei oricum s-au inmultit si joaca lumea ca pe-o tabla de sah. Poate "educarea" lor ar fi fost o solutie mai buna decat moartea.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru CartoonN):

Daca Hitler nu pierdea razboiul acum vorbeam toti germana dar macar nu mai existau evrei.Nu poti educa "educatorul".

| aida009 a răspuns:

Din cate stiu ura lui Hitler pentru evrei provine inca din copilarie. El era foarte sarac si vazandu-i pe evrei foarte instariti cred ca a aparut invidia si mai apoi ura.

| papados a răspuns:

Am citit ca mama lui Hitler il insela pe tatal sau cu un evreu, ura fata de e o trauma psihologica ce se trage di copilarie. P.S a fost demonstrat ca Hitler a avut radacini evreiesti, conform ADN-ului.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru papados):

ADN-ul evreilor e diferit fata de ADN-ul meu? Sau al tau? Scrie pe ADN ce religie ai? Informati-va!